Złote Maski wręczone

W Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca, w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyła się uroczystość wręczenia nagród artystycznych marszałków województw opolskiego i śląskiego w dziedzinie sztuki teatralnej – Złote Maski. Opolskim spektaklem roku ogłoszono autorską sztukę Agaty Dudy-Gracz „Śmierć przyjeżdża w środę”.

 

Ten spektakl, przygotowany wspólnie przez zespoły Teatru im. Jana Kochanowskiego i Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, grany był nie tylko na obydwu scenach, ale i w przestrzeni miasta. Podczas nominacji został doceniony jeszcze w kilku kategoriach, natomiast nagrodzono jeszcze jego scenografię, również przygotowaną przez  Agatę Dudę-Gracz.

Nagroda za reżyserię powędrowała do Anny Augustynowicz, która przygotowała „Ślub” Witolda Gombrowicza w koprodukcji Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu z Teatrem Współczesnym  w Szczecinie.

Nagrody aktorskie otrzymali Cecylia Jacewska-Caban za trzy różnorodne role, jakie stworzyła w minionym roku na scenie Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu oraz Łukasz Bugowski  za role La Fąfą, Króla i Księcia Buckinghama w spektaklu pt. „Trzej Muszkieterowie”  w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. A. Smolki.

Wyróżnienia aktorskie przyznała także redakcja „Nowej Trybuny Opolskiej” – vouchery na weekendowy pobyt w pałacu w Sulisławiu otrzymali Aleksandra Mikołajczyk za rolę Żony w spektaklu „Śmierć przyjeżdża w środę” i Krzysztof Jarota za role D`Artagnana i Szczura  w spektaklu pt. „Trzej Muszkieterowie”.

Złotą Maskę za muzykę otrzymali Michał Dymny, Piotr Żyła i Karol Kossakowski, którzy muzycznie przygotowali spektakl „Coś pomiędzy” w Teatrze im. Jana Kochanowskiego.

Nagroda za scenariusz powędrowała natomiast do Piotra Rowickiego za tekst „Bez znieczulenia” inspirowany scenariuszem Agnieszki Holland i Andrzeja Wajdy,  przygotowany w Teatrze im. Jana Kochanowskiego.

Opolskie jury konkursu obradowało w tym roku pod przewodnictwem wicemarszałka Stanisława Rakoczego. Marszałek podkreślał, że w tym roku było sporo zgłoszeń i w niektórych kategoriach komisja konkursowa miała niełatwe zadanie wyboru tych najlepszych.

Stanisław Rakoczy, gratulując laureatom dziękował im za moc emocji, magię i wrażliwość, którą dzielą się z widzami. – Dzięki Państwa pracy my, zwykli odbiorcy sztuki mamy możliwość doświadczenia czegoś niezwykłego, co umożliwia nam zrozumienie otaczającego nas świata – mówił. – Dziękuję za waszą pasję i zaangażowanie, z jakim tworzycie teatr.

Bielską galę uświetnił spektakl “Przetańczyć całą noc. Spacer po Broadwayu” w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego.

VR

Nasze serwisy