Z Chinami przede wszystkim o gospodarce

20 marca gościła w naszym województwie pierwsza oficjalna delegacja z partnerskiej chińskiej prowincji Fujian. Przewodniczył jej wicegubernator Zhou Lianquing, który przywiózł ze sobą grupę dziesięciu chińskich przedsiębiorców.

 

– Wśród Polaków od lat nie słabnie fascynacja Chinami – mówił na powitanie delegacji Fujian, marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła, dodając, że liczy, iż wzajemna współpraca zaowocuje wspólnymi przedsięwzięciami, będzie też nauką, jak odnaleźć się na globalnym rynku. – Chciałbym, żebyście poznali atuty naszego województwa, znaleźli w nim coś, co sprawi, że zechcecie tu wrócić – powiedział marszałek.

Wicegubernator Zhou Lianquing przedstawiał gospodarkę Fujian jako bardzo różnorodną – w prowincji brał początek „szlak herbaciany”, rozwinięty jest przemysł branży spożywczej, motoryzacyjnej, informatycznej. Region słynie z atrakcyjnych przyrodniczo i historycznie miejsc, coraz lepiej więc rozwija się turystyka. Wartość wymiany handlowej z Polską wicegubernator oszacował na 2,5 mld złotych. Nowe otwarcie nastąpiło wraz z ubiegłoroczną umową pomiędzy naszymi krajami, która określona została jako „Nowy Jedwabny Szlak”. Jej efektem było podpisanie umów na inwestycje w dziesięciu polskich województwach, w tym w Opolskiem i decyzja o budowie w Opolu inwestycji chińskiej firmy Hongbo.

Zhou Lianquing zaprosił marszałka Andrzeja Bułę do Fujian we wrześniu tego roku, na konferencję poświęconą problematyce współpracy międzynarodowej. Zaproponował także powołanie zespołu, który w imieniu obu stron monitorowałby na bieżąco współpracę, wspierał ją, dostarczał informacje zainteresowanym przedsiębiorcom.

Po oficjalnej części wizyty odbyła się seria prezentacji potencjału gospodarczego województwa opolskiego i prowincji Fujian oraz firm, które uczestniczyły w delegacji. Dziesięciu chińskich przedsiębiorców reprezentowało spółki działające w branży motoryzacyjnej (produkcja szyb, opon, felg do samochodów ciężarowych), produktów z granitu, oprogramowania i technik informatycznych, a także funduszy inwestycyjnych i budownictwa.

Delegacja z Fujian, razem z członkiem zarządu województwa Szymonem Ogłazą, wzięła udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego nowej inwestycji Hongbo w Opolu. Przypomnijmy: chiński koncern Hongbo, to znany w świecie producent półprzewodników światła, oświetlenia miejskiego, oświetlenia LED wysokiej mocy, a także oświetlenia tuneli, ogrodów, lamp solarnych i barowych, który rozpoczyna w Opolu budowę fabryki, by prowadzić w niej badania i produkcję oświetlenia LED.

MS

Nasze serwisy