Nagrody Wawrzynków rozdane

W Instytucie Śląskim w Opolu po raz 26 wręczono nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków za najlepsze prace magisterskie obronione w roku 2016, które poświęcone były dziejom politycznym, kulturalnym i problemom społecznym Śląska.

Kapituła konkursu, której przewodniczy obecnie Jacek Wawrzynek, wnuk Jana, nagrodę główną (3,5 tys. złotych) przyznała Markowi Panusiowi, absolwentowi Wydziału Historii Uniwersytetu Opolskiego. Nosi ona tytuł „Matka górnośląskich zborów. Parafia ewangelicka w Tarnowskich Górach w latach 1742-1945”, promotor dr hab. Bogusław Czechowicz. Laureat mieszka w Tarnowskich Górach, pracuje w tamtejszym magistracie, jest współautorem filmu o tarnowskich Żydach, na Uniwersytecie Opolskim rozpoczął studia doktoranckie. Kapituła przyznała także dwa wyróżnienia. Otrzymali je Natalia Kotrys z Uniwersytetu Wrocławskiego za pracę „Gruźlica płuc jako problem społeczny Wrocławia w czasach Republiki Weimarskiej (1919-1933)”, promotor dr hab. Joanna Nowosielska – Sobel oraz Marcin Klemenski z Uniwersytetu Jagiellońskiego za pracę poświęconą klasztorom augustianów-eremitów na Śląsku w średniowieczu, promotor prof. Krzysztof Ożóg.

Kapituła konkursu wybrała trzy najlepsze prace spośród dziesięciu poddanych ocenie. Zdaniem dr. Bernarda Linka, dyrektora Instytutu Śląskiego, poziom nadesłanych prac magisterskich był w tym roku wyjątkowo wysoki i grono naukowców miało nie lada kłopot, by wybrać najlepsze.

Gratulując nagrodzonym marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła, zwracał uwagę na ich pasję w odkrywaniu dziejów Śląska. – W stechnicyzowanym świecie trudno młodych ludzi zatrzymać i zachęcić do bliższego poznania historii. I to nie w wymiarze suchych faktów, ale pokazania, jak dawniej na Śląsku się żyło. Dlatego dobrze byłoby zadedykować te prace nauczycielom historii z przesłaniem, by potrafili je spożytkować – mówił marszałek. Zaprosił też Marka Panusia do włączenia się w przygotowania do dużego wydarzenia historycznego, kulturalnego i religijnego, jakim będzie konferencja poświęcona 500-leciu reformacji w Polsce, zaplanowana na 8 października tego roku.

Przypomnijmy: Jan i Wojciech Wawrzynek byli działaczami śląskimi, członkami Związku Polaków w Niemczech, obaj represjonowani w okresie II wojny światowej, spędzili długie lata w obozach koncentracyjnych (Jan od września 1939 roku do wiosny 1945 roku). Wojciech po wojnie był redaktorem naczelnym „Nowin Opolskich” oraz starszym redaktorem Wydawnictwa Instytut Śląski, placówki naukowej, której był współzałożycielem. Nagrody pieniężne przyznawane laureatom konkursu pochodzą z prywatnych zasobów finansowych rodziny Wawrzynków.

MS

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy