Kulturalny Dom Polski Południowej w Brukseli

Swoim wierszami Tomasz Różycki, opolski poeta, czarował słownie zaproszonych gości w siedzibie Ambasady RP podczas „Kulturalnego DPP”, wydarzenia zorganizowanego przez Dom Polski Południowej w Brukseli.


Podczas tego wieczoru goście mogli posłuchać występu chóru Schola Cantorum Opoliensis. Śpiewający pod batutą Tadeusza Eckerta i Anny Sikory chórzyści przywitali gości „Gaude Mater Polonia”, średniowiecznym hymnem Polski. Po koncercie odbyło się spotkanie z poetą Tomaszem Różyckim prowadzone przez profesor Dorotę Walczak-Delanois z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli. Na zakończenie goście mogli obejrzeć fragment zapisu przedstawienia Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu na podstawie jednego z jego najsłynniejszych dzieł – „12 stacji”.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Artura Orzechowskiego, Ambasadora RP w Królestwie Belgii. Wśród zaproszonych gości byli m.in. wicekonsul RP Ireneusz Bochenek, europoseł Danuta Jazłowiecka oraz delegacja z województwa małopolskiego.

Chór Schola Cantorum Opoliensis gościł w Biurze Informacyjnym Województwa Opolskiego w Brukseli przez kilka dni. Oprócz koncertu w Ambasadzie chórzyści dali także występ w Parlamencie Europejskim, były także wspólne warsztaty wokalne i koncert z chórem Domino Cantes z Brukseli w kościele Ojców Dominikanów.

Schola Cantorum Opoliensis to niemal 50 śpiewaków z całej Opolszczyzny i znakomita wizytówka regionu. Działa pod batutą Tadeusza Eckerta i Anny Sikory przy Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Opolu. Prezentuje polskie i zagraniczne utwory muzyki sakralnej i świeckiej, sławiąc tym samym województwo opolskie w kraju i na scenie międzynarodowej.

Przypomnijmy – w tym roku to właśnie województwo opolskie przewodzi pracom Domu Polski Południowej w Brukseli. W ramach tej współpracy – z województwami małopolskim oraz śląskim – było koordynatorem wydarzenia kulturalnego z udziałem opolskich artystów.

Nasze serwisy