Rusza rekrutacja do Opolskiego Programu Stażowego

 

55 miejsc stażowych i 24 miejsca na szkolenia ma w ofercie Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki w ramach kolejnej edycji Opolskiego Programu Stażowego. Rekrutacja rozpoczęła się 1 lutego.

Program skierowany jest do absolwentów szkół wyższych, zawodowych i ponadgimnazjalnych z województwa opolskiego. – Program ten, obok projektów dotyczących wsparcia szkolnictwa zawodowego czy klas patronackich tworzonych przez firmy, jest kolejnym elementem służącym wiązaniu młodych ludzi z lokalnymi przedsiębiorstwami oraz rynkiem pracy. Mamy nadzieję, że w długofalowej perspektywie takie właśnie działania wpłyną dodatnio na bilans migracji w regionie – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Rozpoczynająca się obecnie edycja Opolskiego Programu Stażowego potrwa do końca roku. Tak, jak w poprzednich dwóch edycjach, staż w ramach projektu może trwać od 3 do 6 miesięcy. O staże mogą ubiegać się absolwenci szkół wyższych, zawodowych i ponadgimnazjalnych z regionu. W trzeciej edycji stażyści dostawać będą miesięczne stypendium w wysokości 1324,40 zł na rękę. Mogą też liczyć na dofinansowanie do dojazdów w wysokości 189 zł na miesiąc. Natomiast dofinansowanie na szkolenie może wynieść do 2,4 tys. zł na jedną osobę.

W poprzedniej edycji kwoty te były nieco wyższe. Stypendium wynosiło 1400 zł miesięcznie, dofinansowanie do dojazdów – do 250 zł miesięcznie, a dofinansowanie na szkolenie do 3 tys. zł. – Zmniejszyła się jednak pula pieniędzy, którą zgodnie z wytycznymi ministerialnymi na taki projekt mogliśmy pozyskać z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. A że zainteresowanie miejscami stażowymi w naszym projekcie jest bardzo duże, zarówno ze strony jego uczestników, jak i firm, które bardzo chętnie przyjmują do siebie młodych ludzi, to zdecydowaliśmy o niewielkim zmniejszeniu kwot, by z Programu mogło skorzystać więcej osób – wyjaśnia Michał Galla z OCRG, który zajmuje się Opolskim Programem Stażowym.

Dwie poprzednie edycje pokazały, że Opolski Program Stażowy jest skutecznym sposobem dla młodych osób na znalezienie pracy. W pierwszej edycji, która trwała od stycznia 2014 do grudnia 2015 roku, z projektu skorzystały w sumie 403 osoby; z tego aż 267 znalazło pracę. W drugiej edycji, która potrwa do końca września 2017, na staże skierowanych zostało 106 absolwentów. Ukończyło ją do tej pory 57 stażystów, a 35 z nich już znalazło zatrudnienie.

– Duże zainteresowanie naszymi stażami oraz ich duża skuteczność jeśli chodzi o pomoc w znajdowaniu się młodym ludziom na rynku pracy spowodowały, że zdecydowaliśmy się kontynuować ten projekt – zaznacza dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Realizowany przez OCRG Opolski Program Stażowy kierowany jest do osób do 29 roku życia, pozostających bez zatrudnienia, w tym bezrobotnych. Finansowany jest z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Pula pieniędzy przyznanych OCRG na rozpoczynającą się właśnie edycję to ok. 890 tys. zł. Jego celem jest przede wszystkim pomoc absolwentom różnych typów szkół w znalezieniu się na rynku pracy.

KK

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy