Komisja o hodowli ryb

 

Śródlądowa gospodarka rybacka była głównym tematem obrad Komisji Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi Sejmiku Województwa Opolskiego, w dniu 23 lutego br.

Radni zostali zaproszeni do gospodarstwa rybackiego Krogulno, gdzie mogli dowiedzieć się, gospodarstwa rybackie w Krogulnej i Niemodlinie  wykorzystują fundusze unijne. Radnych przywitał Wiesław Kucharski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, do której gospodarstwo w Krogulnej należy. Dyrektor GR Krogulna Janusz Preuhs z wyjątkową pasją opowiadał o tym, jak pory roku kształtują prace w gospodarstwie i jak wyglądają poszczególne etapy zarybiania oraz hodowli ryb. Dodatkową wartością prezentacji były zdjęcia jego autorstwa, które obrazują ciężką pracę rybaków w gospodarstwie i zarazem piękno przyrody stawów książęcych.

Radni mieli także okazję zapoznania się z działaniami promocyjnymi, realizowanymi przez Rybacką Lokalną Grupę Działania „Opolszczyzna”, która organizuje m.in. Święto Karpia w województwie opolskim. Prezes RLGD  „Opolszczyzna” Jakub Roszuk poruszył także problemy, z jakimi borykają się hodowcy ryb śródlądowych. Chodzi o skutki przesunięcia dotacji  i rekompensat przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w kierunku rybołówstwa morskiego – może to doprowadzić do załamania wielu hodowli w kraju oraz pogorszenia stanu środowiska naturalnego.

Komisja poparła stanowisko prezesa Roszuka, zapewniając o podjęciu działań na rzecz przywrócenia poprzednich zasad dofinansowania gospodarstw rybackich.

SM

Nasze serwisy