Klasyka dotyka czyli konfrontacje teatralne wkrótce

W kwietniu na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego po raz 42. zagości jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce – Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Polska”.

 Tegoroczna edycja, której przyświeca hasło „Klasyka dotyka”, współorganizowana z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, połączona będzie z finałem drugiej edycji ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Festiwal potrwa od 18 do 23 kwietnia.

Komisja Artystyczna „Klasyki Żywej” wybrała siedem spektakli spośród zgłoszonych na konkurs przedstawień. Spektakle te zostaną zaprezentowane w trakcie trwania Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Jury OKT przyzna jednemu ze spektakli Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego, a także szereg innych nagród indywidualnych i zespołowych.

Opolskie Konfrontacje Teatralne, jak co roku, będą teatralnym świętem dla regionu i całej teatralnej Polski. Nieustający dialog z dawnymi dziełami i odnajdywanie ich rezonansu we współczesności odbywa się na opolskiej scenie od chwili otwarcia budynku teatru. W tym roku, oprócz przedstawień konkursowych, na widzów czekają również liczne wydarzenia towarzyszące: koncerty, czytania sceniczne, spotkania z twórcami, działania edukacyjne. Prężny, intensywny festiwal pozwoli każdemu widzowi na indywidualne doświadczenie. Jednocześnie będzie panoramą współczesnego odczytywania klasycznej polskiej literatury.

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej “Klasyka Żywa” jest ogólnopolskim przedsięwzięciem, w którym oglądane i nagradzane są inscenizacje polskich utworów. Jego głównym celem jest wzmocnienie zainteresowania współczesnych twórców polskiego teatru dawną literaturą posiadającą potencjał sceniczny i mogącą stać się przedmiotem twórczej reinterpretacji i dialogu z dzisiejszymi odbiorcami. Pierwsza edycja Konkursu obejmowała lata 2013-2015 i była ściśle powiązana z obchodami 250-lecia działalności teatru publicznego w Polsce. Ważną nowością tegorocznej edycji jest ścisłe połączenie konkursu z Opolskimi Konfrontacjami Teatralnymi „Klasyka Polska”.

 Program Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska”:

 18 kwietnia (wtorek)

18.30 – Uroczyste otwarcie Festiwalu

19.00 – Ślub / spektakl konkursowy /

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu i Teatr Współczesny w Szczecinie

19 kwietnia (środa)

19.00 – Książę niezłomny / spektakl konkursowy /

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

20 kwietnia (czwartek)

18.00 – Wesele / spektakl konkursowy /

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie

20.30 – Soyka Trio / wydarzenie towarzyszące – koncert /

21 kwietnia (piątek)

19.00 – Krzyżacy / spektakl konkursowy /

Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku

22 kwietnia (sobota)

17.00 – Dziady-noc pierwsza / spektakl konkursowy /

Teatr Wierszalin w Supraślu

19.00 – Krakowiacy i górale / spektakl konkursowy /

Teatr Polski w Poznaniu

23 kwietnia (niedziela)

16.00 – Do dna / wydarzenie towarzyszące – spektakl /

Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie

18.00 – Kartoteka / spektakl konkursowy /

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

20.00 – Uroczyste zakończenie Festiwalu

 

Nasze serwisy