Inauguracja roku Jana Cybisa

 

Dnia 16 lutego, w 120 rocznicę urodzin Jana Cybisa, wybitnego malarza kolorysty rodem z Wróblina koło Głogówka, uroczyście zainaugurowano rok Jana Cybisa w województwie opolskim.

W Galerii Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu zaprezentowano film dokumentalny Władysława Jurkowa o tym wspaniałym artyście, było też spotkanie z twórcą filmu.

Rok Jana Cybisa został ustanowiony przez Sejmik Województwa Opolskiego. To doskonała okazja do lepszego poznania sylwetki i twórczości tej wybitnej postaci, związanej z naszym regionem.  Jak mówi Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, które było wnioskodawcą ustanowienia roku 2017 rokiem Cybisa, to wybitny polski malarz, ale doceniany chyba bardziej w świecie niż w naszym regionie.

Jan Cybis studiował we Wrocławiu i w Krakowie, a wraz z kolegami z krakowskiej akademii, współtworzył grupę kapistów – studentów Pankiewicza, którzy zawiązali „Komitet Paryski” i wyjechali do Paryża, aby tam kontynuować naukę malarstwa.

W okresie powojennym odnosił już sukcesy europejskie – wystawiał swoje prace na wielu wystawach w Europie i Ameryce, został też laureatem prestiżowej nagrody Guggenheima.

Po jego śmierci, w roku 1972,  Związek Polskich Artystów Plastyków ustanowił nagrodę jego imienia, która dziś jest najważniejszą nagrodą za wybitne osiągnięcia w malarstwie przyznawana w Polsce.

Muzeum Śląska Opolskiego  posiada największą w Polsce kolekcję prac Jana Cybisa. Wiele z nich  można oglądać na wystawie stałej w galerii Muzeum przy ulicy Ozimskiej w Opolu. Zapraszamy!

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy