Velux dla namysłowskich dzieci

W Namysłowie powstanie nowy żłobek integracyjny dla setki dzieci. Fundatorem tej inwestycji będzie Fundacja Velux, działająca przy grupie Velux, producenta i eksportera okien.  Dnia 12 grudnia w namysłowskiej siedzibie zakładu prezentowano pomysł tej inwestycji.

Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że to świetny pomysł, doskonale wpisujący się w program „Opolskie dla rodziny”. – Samorząd województwa sam realizuje projekty  wspomagające rodziców w opiece nad małymi dziećmi, ale cieszy nas każdy kolejny taki pomysł realizowany w regionie. Powinniśmy współdziałać, aby zapewnić lepszą przyszłość młodym w każdym miejscu województwa – mówi.

Inwestycja w Namysłowie będzie realizowana w innowacyjnej formule partnerstwa trójsektorowego. W przedsięwzięcie zaangażowane są: finansująca je Fundacja Velux, przekazująca grunt pod inwestycję gmina Namysłów oraz odpowiedzialna za budowę, a potem za funkcjonowanie żłobka Fundacja Ekologiczna – Wychowanie i Sztuka „Elementarz”.

– Budowa żłobka integracyjnego to przedsięwzięcie wyczekiwane przez mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy pracują w największych zakładach produkcyjnych w mieście. Dotąd naszym priorytetem było, by w obecnym żłobku nie zabrakło miejsc dla wszystkich chętnych. Każdego kolejnego roku coraz trudniej było utrzymać tę zasadę. Dlatego z dużą nadzieją oczekiwaliśmy na decyzję Fundacji VELUX – mówi Julian Kruszyński, burmistrz Namysłowa. – Fundacje VELUX od lat wspierają różne inicjatywy społeczne w Polsce, skierowane głównie przeciwdziałaniu wykluczeniu dzieci i młodzieży. Ten projekt wydaje się naprawdę wyjątkowy i bardzo pomocny dla dzieci i mieszkańców Namysłowa – komentuje Jens-Jørgen Pedersen z Fundacji VELUX.

Budowany żłobek, poza standardową opieką nad dziećmi do lat 3,  ma oferować szeroki zakres usług obejmujących zarówno rehabilitację, jak i indywidualnie opracowane programy edukacyjne. Uzupełnieniem oferty będą komercyjne usługi z zakresu opieki nad dziećmi, porad psychologicznych i logopedycznych oraz szkoły rodzenia i zajęć grupowych dla dzieci

– Żłobek integracyjny jest najskuteczniejszym środkiem budowania solidarności między dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i ich rówieśnikami. – podkreśla Andrzej Jabłoński, prezydent Fundacji Ekologicznej Wychowanie i Sztuka „Elementarz”.

Koszty inwestycji oszacowano na około 4,3 mln zł netto.  W całości zostaną pokryte ze środków Fundacji VELUX przeznaczonych na dofinansowanie przedsięwzięć społecznych. Żłobek będzie działał  w oparciu o dotacje z gminy i wpłaty od rodziców, a uzupełnieniem przychodów będzie działalność komercyjna. Powinien powstać w 2018 roku.

Nasze serwisy