SilMUN – młodzieżowy ONZ w województwie opolskim

 

Już po raz siódmy uczniowie i studenci z Polski i zagranicy wezmą udział w młodzieżowych obradach ONZ – Silesian Model United Nations, które odbędą się w dniach  od 14 do 16 grudnia w Opolu.

Jest to konferencja, podczas której uczestnicy wcielają się w role delegatów ONZ wybranego przez siebie państwa, tworząc sześcioosobowe grupy. Wymaga to od nich gruntownej wiedzy na temat polityki wewnętrznej kraju, który reprezentują, ale także znajomości relacji między poszczególnymi państwami. W wyniku obrad zostanie wypracowana rezolucja prezentująca konkretne propozycje rozwiązań danego problemu współczesnego świata.

W tym roku tematem przewodnim będą problemy państw afrykańskich. Młodzież będzie reprezentować 20 krajów członkowskich, a obrady odbywać się będą tradycyjnie w języku angielskim. Organizatorem konferencji jest III Liceum Ogólnokształcące w Opolu.

Patronat nad wydarzeniem objęli marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego dr Norbert Krajczy. Gościem specjalnym konferencji będzie Pamela DeVolder, konsul ds. prasy i kultury w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie. Młodzi organizatorzy spotkali się z marszałkiem, by zaprosić go na obrady i porozmawiać o tej inicjatywie.

SM

Nasze serwisy