Mamy najlepszą obsługę inwestora w kraju!

 

Funkcjonujące przy OCRG Centrum Obsługi Inwestora (COI) w Opolu zostało najwyżej w kraju ocenione przez komisję certyfikacyjną PAIiIZ wśród regionalnych centrów obsługi inwestora. A strona internetowa COI w Opolu uznana została za najbardziej przyjazną dla inwestora zagranicznego w kraju.

Pierwsze miejsce w kraju opolskie COI zajęło ex aequo z COI z województwa zachodniopomorskiego. Taką informację przekazano 6 grudnia podczas spotkania partnerów regionalnych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), które odbyło się w Warszawie. Podsumowano tam proces certyfikacji COI przeprowadzanyo w ostatnich miesiącach przez PAIiIZ oraz wręczono certyfikaty.

– To oznacza, że pod względem obsługi inwestora jesteśmy najlepsi w kraju – mówi kierownik opolskiego COI dr Iwona Święch-Olender i zaznacza, że to lokata najwyższa w historii opolskiego centrum. – Sześć lat temu mieliśmy drugą pozycję w kraju, trzy lata temu – czwartą. Bardzo nas cieszy, że w tym roku znaleźliśmy się na najwyższym miejscu podium – mówi Święch-Olender.

Proces certyfikacji COI odbywa się co trzy lata. W tym roku ocenianych było trzynaście centrów z całego kraju. Wszystkie, które przeszły tę ocenę pozytywnie, otrzymują tytuł Certyfikowanego Partnera PAIiIZ, którym mogą posługiwać się przez kolejne trzy lata.

Celem certyfikacji jest weryfikacja przez PAIiIZ poziomu przygotowania regionalnych Centrów Obsługi Inwestora do pozyskiwania i obsługi inwestorów zagranicznych. Podczas wieloetapowego i trwającego wiele miesięcy procesu weryfikacji komisja certyfikująca PAIiIZ ocenia m.in.: przygotowanie pracowników oraz bazy informacji COI do obsługi inwestorów; realizację zadań COI wynikających z podpisanej przez PAIiIZ umowy partnerskiej oraz stosowanie właściwych standardów obsługi inwestora.

– Wysoką ocenę PAIiIZ potwierdza coraz większa liczba inwestorów, którzy są zainteresowani naszym regionem i coraz większa liczba firm, które decydują się właśnie na Opolszczyźnie lokować swoje fabryki i zakłady. Pierwsze miejsce wśród COI w kraju daje nam też duże nadzieje na kolejnych inwestorów, a co za tym idzie nowe miejsca pracy i rozwój gospodarki – podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Roland Wrzeciono mówi, że mijający rok był rekordowy jeśli chodzi o zainteresowanie potencjalnych inwestorów Opolszczyzną. Opolskie COI w sumie w tym roku obsługiwało dotąd aż 121 projektów inwestycyjnych, w tym 82 nowe, czyli takie które pojawiły się w roku 2016. Wśród firm, które wybrały właśnie województwo opolskie znalazły się duńska firma Skamol; niemiecka IFA; chińskie Hongbo czy amerykański Henniges Automotive. Łączna, zadeklarowana przez nowych inwestorów suma nakładów w regionie to 212 mln euro.

– Z zapowiedzi nowych, pozyskanych w tym roku inwestorów wynika, że w sumie mają oni stworzyć w naszym województwie 1150 nowych miejsc pracy. Nasza satysfakcja jest tym większa, że wszystkich tych inwestorów, zainteresowanych terenami nie tylko w Polsce i na Opolszczyźnie, przekonaliśmy właśnie do naszego regionu – mówi Wrzeciono.

KK-OCRG

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy