Święto radości i troski o Ojczyznę

W całym regionie uroczyście obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Były msze za Ojczyznę, akademie, koncerty. – Ten dzień powinien być dniem wspólnego świętowania- mówił marszałek Andrzej Buła. – Niech to będzie święto radości, ale i wspólnej troski o naszą Ojczyznę.
Świętowano w wielu miejscowościach, także członkowie zarządu województwa byli obecni w różnych miejscach regionu, składając mieszkańcom życzenia radosnych obchodów narodowego święta – Andrzej Buła i Stanisław Rakoczy byli w Kluczborku, Roman Kolek i Szymon Ogłaza w Opolu, Antoni Konopka – w Nysie.
Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Opolu zgromadziły się wielu mieszkańców miasta i regionu, zarówno tych najmłodszych, jak i najstarszych – kombatantów. W opolskiej katedrze uroczystą mszę koncelebrował biskup ordynariusz Andrzej Czaja. Po mszy w intencji Ojczyzny uczestnicy uroczystości przeszli w asyście orkiestry, pocztów sztandarowych i Szwadronu Kawalerii Konnej Ziemi Opolskiej pod pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Tam odbył się apel pamięci, złożono kwiaty.

Członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, przemawiając w imieniu samorządowych władz regionu mówił, że 11 listopada to dzień, w którym warto poczuć, że pod narodową flagą tworzymy wielką, suwerenną wspólnotę: – Bo niepodległość to wartość wspólna ponad podziałami, to obywatelskie święto wszystkich Polaków.
Po oficjalnych uroczystościach mieszkańcy podziwiali uroczystą defiladę, mogli też wspólnie z artystami zaśpiewać patriotyczne pieśni.

Zwieńczeniem obchodów był wieczorny uroczysty koncert niepodległościowy w Filharmonii Opolskiej. Na ten wieczór zaplanowano koncert muzyki polskiej – melomani usłyszeli utwory Feliksa Nowowiejskiego, Henryka Wieniawskiego i Zygmunta Noskowskiego w wykonaniu opolskich filharmoników pod batutą Przemysława Neumanna i skrzypaczki Marii Włoszczowskiej, laureatki XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

VR

Nasze serwisy