Połowa funduszy RPO w naborach

W maju ubiegłego roku odbył się pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie projektów realizowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

– Od tego czasu do połowy listopada tego roku ogłosiliśmy już 67 naborów na kwotę ponad 2 mld złotych, co oznacza, że nabory ogłoszono na 53 proc. funduszy unijnych przyznanych samorządowi województwa w ramach RPO – poinformował marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła, zaprzeczając tym samym zeszłotygodniowym wypowiedziom członków rządu o destrukcji i bierności ze strony samorządów.

Na rok przyszły planowane są kolejne 44 nabory na kwotę 1,4 mld złotych.

Marszałek Andrzej Buła zwracał też uwagę na aktywność opolskich przedsiębiorców, którzy od września ubiegłego roku, złożyli w pięciu naborach 369 wniosków o dofinansowanie, 92 z nich je otrzymało na łączną kwotę 178 mln złotych, zaś wartość realizowanych przez nich projektów to 371,5 mln złotych, co oznacza, że niemal 200 mln złotych przedsiębiorcy dołożyli z budżetów własnych. Ważne też jest i to, że większość projektów (o wartości ponad 203 mln zł) miała charakter innowacyjny.

Marszałek zaapelował też o to, by nie mówić, że projekty nie są realizowane, bo samorządy ich nie przygotowały. – Jest gotowa dokumentacja na obwodnicę Myśliny, Niemodlina, Kędzierzyna-Koźla i kilku innych miejscowości, można te inwestycje zacząć od zaraz – powiedział. I dodał: – Pomóżmy samorządom wprowadzić tereny inwestycyjne do specjalnych stref ekonomicznych. To wydatnie pozwoli im zdobyć nowych inwestorów, chętnych ulokować tam swój kapitał.
– Dla nas żaden beneficjent ubiegający się o fundusze unijne nie ma szyldu partyjnego. Każdego traktujemy jednakowo – powiedział marszałek Andrzej Buła.
MS

Zapraszamy do wysłuchania relacji z konferencji prasowej – https://www.youtube.com/watch?v=Z4nkIEbrw28

Pliki do pobrania:

Nasze serwisy