Nagrody i podziękowania dla najlepszych

Dziś, podczas gali w Operze Wrocławskiej, podsumowano tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa. Opolskie miało powody do dumy i zadowolenia.

Wicemarszałek województwa Stanisław Rakoczy odebrał nagrodę dla województwa opolskiego za największe w kraju zaangażowanie w promocję i organizację tej imprezy. Prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, podkreślała, że Samorząd Województwa Opolskiego znajduje się w czołówce polskich samorządów pod względem wspierania wydarzeń organizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. – Marszałek inicjuje, wspiera i promuje wszelkie przedsięwzięcia samorządów lokalnych, instytucji kultury, parafii, organizacji pozarządowych i osób prywatnych, służące kultywowaniu dziedzictwa w ramach EDD – mówiła.
A tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie opolskim były rzeczywiście rekordowe – ponad 41 tys. zwiedzających, blisko 200 wydarzeń w 56 miejscowościach. W tym roku odnotowaliśmy wzrost liczby wydarzeń o 96 proc., wzrost liczby miejscowości i organizatorów o 36,5 proc., a także wzrost frekwencji o 14,2 proc. – Cieszę się, że Europejskie Dni Dziedzictwa stają się już rozpoznawalną marką w województwie opolskim, a kolejne edycje tego wyjątkowego święta zabytków spotykają się z coraz większym zainteresowaniem zarówno ze strony organizatorów, jak i uczestników – mówił wicemarszałek Rakoczy.

Narodowy Instytut Dziedzictwa, koordynator tej ogólnopolskiej inicjatywy, nagrodził także organizatorów najciekawszych wydarzeń w ramach EDD. W tym roku w naszym województwie nagrody otrzymali:
• Dariusz Zięba – Stowarzyszenie „Zielony Most” w Skorogoszczy
• Adrian Dwornicki – portal „Otmuchowskie zabytki i osobliwości”
• Roman Jarosiński – Stowarzyszenie „Dolina Małej Panwi” w Ozimku
• Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie – Koźlu
• Informacja Turystyczna w Nysie – Bastion św. Jadwigi

Przypomnijmy – kolejna edycja EDD odbędzie się w dniach 9-10 i 16-17 września 2017 r. w Opolu Zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego hasło przewodnie 25. edycji EDD w Polsce będzie brzmiało: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Nasze serwisy