Budżet przewidywalny i bezpieczny


514,5 mln złotych mają wynieść przyszłoroczne dochody budżetu województwa opolskiego, a 501 mln złotych – wydatki.
O zakończeniu prac nad projektem budżetu roku 2017 i przesłaniu go do przewodniczącego sejmiku województwa, poinformował na wtorkowej konferencji prasowej marszałek Andrzej Buła. Podkreślił on, że założenia są takie, by budżet 2017 roku był przede wszystkim przewidywalny i bezpieczny. Założono w nim (ostrożnie) 5-proc. wzrost z tytułu podatku CIT i 8,5 proc. wzrost podatku PIT. Zadłużenie województwa zmniejszy się o kwotę ponad 16 mln zł i spadnie ze 157 mln zł na koniec 2016 roku do kwoty 141 mln złotych na koniec 2017 roku. A do roku 2025 dług ma być w ogóle spłacony.

Około 225 mln złotych przewidziane jest na wydatki majątkowe – głównie inwestycyjne. Prawie 160 mln złotych to inwestycje na drogach. Wśród 15 zaplanowanych zadań największe to kontynuacja obwodnicy Czarnowąsów (ok. 40 mln zł), budowa obwodnicy Malni i Choruli (30 mln zł), rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 901 Kocury-Dobrodzień (21,2 mln zł).
Marszałek Andrzej Buła zwracał uwagę na to, że o 3,5 mln zł więcej niż w planach na 2016 przewidziano w budżecie na wydatki w instytucjach kultury. Ponadto w rezerwie budżetowej ogólnej zapisano 9 mln zł, a w rezerwie majątkowej – 5 mln złotych. Są to pieniądze na wkłady własne dla tych instytucji, które zdecydują się sięgnąć po pieniądze tzw. zewnętrzne (programy operacyjne, granty).

Andrzej Buła poinformował też, że trwają prace nad marszałkowskim budżetem obywatelskim, na który przeznaczono kwotę 3 mln złotych. – Inspirujemy się rozwiązaniami zaczerpniętymi z budżetu małopolskiego. Grupy mieszkańców będą mogły zgłaszać swoje inicjatywy, ale muszą to być przedsięwzięcia, które samorząd ma wpisane jako swoje zadanie – jeśli na przykład budowa chodnika, to przy drodze wojewódzkiej. Inicjatywa poddana zostanie ocenie merytorycznej, a następnie odbędzie się internetowe głosowanie mieszkańców. Szczegóły znane będą za około dwa tygodnie – wyjaśniał marszałek.
Projekt budżetu województwa na rok 2017 będzie teraz przedmiotem prac w komisjach sejmikowych.
MS

Główne założenia budżetu województwa opolskiego na 2017 rok

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy