Zapotrzebowanie na innowacje

27 innowacyjnych projektów zgłoszonych przez opolskie przedsiębiorstwa otrzymało, decyzją Zarządu Województwa Opolskiego, dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Pierwsze cztery firmy podpisały 8 września umowy o wsparciu.

Nie bez powodu Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, które było gospodarzem uroczystości, wskazało właśnie te przedsiębiorstwa. Wszystkie są producentami unikalnych technologii i wyrobów. I składały – o czym informował dyrektor OCRG, Roland Wrzeciono, swoje wnioski o dofinansowanie jako pierwsze.
Całkowita wartość wszystkich przyjętych do dofinansowania projektów, to 187,3 mln złotych. Natomiast wartość dofinansowania wyniesie 87,8 mln złotych.

Obecny na uroczystości marszałek województwa, Andrzej Buła, przypomniał, że kiedy w 2014 roku negocjował z Komisją Europejską opolski RPO, od razu zgodził się z sugestią, by na innowacje w przedsiębiorstwach przeznaczyć około 61,6 mln euro. – Okazało się to jedynym kierunkiem, który przyniesie wartość dodaną. Choć nie ukrywam, że początkowo miałem obawy, czy będą chętni na te fundusze, czy przedsiębiorcy zdobędą się na odwagę, by po nie sięgać. Potem było wiele spotkań, na których wypracowywaliśmy kryteria oceny wniosków. To nie są kryteria urzędników, to są kryteria przedsiębiorców. Dlatego cieszę się, że to, co kładziemy na stole, będzie zagospodarowane z korzyścią dla rozwoju naszych firm – powiedział marszałek. I zaapelował do obecnych przedsiębiorców, by do realizacji swoich pomysłów i projektów dopraszali młodych ludzi, dawali im szansę na rozwój, na szybki kontakt z nowoczesnymi technologiami i rozwiązaniami.

Umowę na rozbudowę działu B+R (wartość projektu to 1,9 mln złotych, a dofinansowanie 748,6 tys. zł) podpisał Michał Biskup, prezes Zarządu firmy Stegu w Jełowej – producenta wysokiej jakości kamienia dekoracyjnego i oklein ściennych. Mówił, że kiedy przed kilkoma laty obejmował szefostwo firmy, to trudno było jej właścicieli namówić na utworzenie działu B+R. Tymczasem od pięciu lat funkcjonuje on w zakładzie, a jego rozwiązania przynoszą wymierne efekty. Prezes wspomniał o życzeniu jednego z szejków arabskich, który pytał o możliwość wkomponowania w beton żywego mchu. – Początkowo chciałem się stuknąć w głowę, potem okazało się to możliwe do zrealizowania, a na Zachodzie taka żywa roślinność wtopiona w kamień stała się krzykiem mody.

Firma ifm ecolink, która produkuje czujniki do automatyki przemysłowej, jako pierwsza złożyła wniosek o dofinansowanie. Chce je przeznaczyć – jak informował Andrzej Durdyń, członek zarządu – na doposażenie swojego centrum badawczo-rozwojowego w Opolu. Wartość projektu, to ponad 5,9 mln złotych, dofinansowanie – 1,7 mln.
Podobny cel – wsparcie działu badawczo-rozwojowego – przyświeca Narzędziowni Bogdan Pszenica, która produkuje formy o ciężarze do 50 ton do odlewania aluminium, magnezu i cynku. Firma – jak mówił właściciel Bogdan Pszenica – przeprowadzi też projekt badawczy, który ma na celu opracowanie innowacyjnych form ciśnieniowych z wykorzystaniem systemu jet-cooling oraz chłodzenia punktowego formy. Jak wyjaśniał: idzie o to, by skrócić czas produkcji poprzez szybsze chłodzenie punktowe. Odlew aluminiowy rozgrzewa się do 720 stopni, można go wykorzystać dopiero, gdy się schłodzi i stanie się ciałem stałym. Z rozwiązań firmy korzysta m.in. koncern Toyoty. Projekt otrzymał 5 mln złotych dofinansowania, a jego całkowita wartość to 13,5 mln złotych.

Wreszcie projekt firmy G&S, który – jak mówił prezes Henryk Gajda – ma sprawdzić koncepcję zgłoszonego do ochrony patentowej nowego sposobu produkcji rurki z poliamidu i urządzenia do jej wytwarzania. Rurki te służą do budowy przewodów hamulcowych. Pozytywne wyniki testów pozwolą na wdrożenie innowacyjnego w skali świata procesu produkcji przewodów – mają być lżejsze i bardziej wytrzymałe. Wartość projektu, to 9,1 mln złotych, dofinansowanie – 5,8 mln złotych.

Pierwszy nabór projektów związanych z innowacyjnością ogłoszony został w kwietniu tego roku. Wnioskowana kwota dofinansowania dwukrotnie przekroczyła to, czym dysponowało OCRG. Zgodnie z regulaminem nabór miał być rozstrzygnięty dopiero w listopadzie. Ale na prośbę przedsiębiorców OCRG przyspieszyło procedurę i jego wyniki podało już w sierpniu. Kolejny nabór zaplanowano na grudzień tego roku. Do dyspozycji przedsiębiorców będzie około 40 mln złotych.

MS

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy