Wizyta Unii Seniorów CDU

Na Opolszczyźnie gości 40-osobowa grupa Unii Seniorów CDU z regionu Ren-Hunsrueck z Nadrenii Palatynatu. Spotkali się dziś z Marszałkiem Andrzejem Bułą i Przewodniczącym Sejmiku Województwa Opolskiego Norbertem Krajczym.

Spotkanie było okazją do wymiany zdań na temat współpracy partnerskiej Opolszczyzny i Nadrenii – Palatynatu oraz współpracy polsko-niemieckiej w kontekście 25-rocznicy dobrosąsiedzkich stosunków.

„Chcielibyśmy aby przyszłość naszej współpracy układała się przynajmniej tak jak teraz, a szczególnie tak dobrze jak widać to na naszym przykładzie międzyregionalnym – współpracy z Nadrenią – Palatynatem i kilkudziesięciu partnerstwami pomiędzy naszymi gminami. Nie da się zliczyć wszystkich przyjaźni jakie nawiązano przez te wszystkie lata” – mówił Andrzej Buła.

Przewodniczący Sejmiku, Norbert Krajczy, wspominał początki współpracy między samorządami które sięgają 2001 r. Wówczas wspólne oświadczenie o partnerstwie podpisali Przewodniczący Sejmiku, Norbert Krajczy oraz Christoph Prezydent Parlamentu Krajowego Nadrenii-Palatynatu Grimm.

„Od samego początku współpraca ta jest wzorcowa. Najistotniejsze dla nas jest to, że utrzymujemy stały kontakt, że współpracują nawzajem mieszkańcy naszych regionów, a szczególnie młodzież. Na Opolszczyźnie ale i w Polsce stajemy przed dużym wyzwaniem – problemem depopulacji. Nasze społeczeństwo się starzeje, młodzież wyjeżdża za granicę. Problem widzieliśmy już piętnaście lat temu, wówczas dzięki abp Nossolowi mogliśmy być w Nadrenii – Palatynacie i tam podglądać jedną rzecz, której ideę przywieźliśmy do Polski – stacje socjalne. Stacje te funkcjonują obecnie w każdej diecezji na Opolszczyźnie. To tylko jeden z przykładów tego jak dobrze jest wzajemnie korzystać z dobrych rozwiązań w ramach naszego partnerstwa. Co więcej, tych rozwiązań uczą się kolejni partnerzy, akurat teraz nasi koledzy z Ukrainy” – mówił Norbert Krajczy.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy