25 lat Wolnej i Niepodległej Ukrainy

W dniu 19 września 2016r Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła na zaproszenie Ambasadora Ukrainy w Polce J. E. Andrija Deszczyci oraz Oleha Mandiuka Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie wziął udział uroczystościach z okazji 25. rocznicy Niepodległości Ukrainy, które odbyły się w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

W uroczystości tej uczestniczyli Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w RP J. E. Andrij Deszczycia, nowo powołany Ambasador RP w Kijowie J. E. Jan Piekło, korpus dyplomatyczny okręgu konsularnego, przedstawiciele władz państwowych oraz samorządowych, przedstawiciele stowarzyszeń oraz organizacji współpracujących z partnerami ukraińskimi, przedstawiciele firm inwestujących na Ukrainie.

Marszałek Województwa w swoim wystąpieniu zaznaczył: Pochodzę z regionu wyjątkowego – regionu wielokulturowego. To właśnie tu przeplatają się losy mieszkańców: kilkaset tysięcy Polaków, którzy zostali przesiedleni z Zachodniej Ukrainy, ludności autochtonicznej – Ślązaków oraz mniejszości niemieckiej. Moja rodzina też pochodzi z Ukrainy. Dzisiaj Ci Polacy cieszą się, że mogą wracać na Ukrainę Wolną i Niepodległą i mogą spacerować swoimi uliczkami, odwiedzać nostalgiczne miejsca, a szczególnie kościoły, które nie zostały zniszczone przez poprzedni reżim.

Marszałek również wręczył Konsulowi Generalnemu Ukrainy w Krakowie list gratulacyjny wraz z obrazem olejnym opolskiej malarki.
Uroczystość uświetniał zespół bandurzystek „Gardaman” z Narodowego Przykarpackiego Uniwersytetu im. W. Stefanyka w Iwano – Frankiwsku, trombiciarze z Iwano – Frankiwska oraz orkiestra Filharmonii Lwowskiej wraz z solistami.

AD

Nasze serwisy