Po torach z prędkością 160km/h

Trzy nowoczesne i bezpieczne IMPULSy są od dziś własnością Województwa Opolskiego. Zostały uroczyście przekazane władzom regionu przez producenta – firmę NEWAG z Nowego Sącza, za nami też inauguracyjny przejazd jednym z pociągów.

Jesteśmy pierwszym województwem, w którym IMPULS pojawił się już na torach. Jak mówi prezes NEWAG-u Zbigniew Konieczek, jedenaście województw kupiło te pociągi, ale to właśnie opolskie było pierwsze. – Szybko podjęliśmy decyzję o przeznaczeniu pieniędzy z drugiego unijnego rozdania na poprawę podróżowania po regionie, szybko ogłosiliśmy przetarg, a firma w terminie wywiązała się z umów – mówił dziś marszałek Andrzej Buła. – Dzięki temu mieszkańcy regionu będą mogli komfortowo podróżować korzystając z usług Przewozów Regionalnych – dodał. Jak poinformował członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, już w najbliższy poniedziałek IMPULSy będą jeździły w planowym rozkładzie jazdy.

Prezes NEWAGu podkreśla przede wszystkim bezpieczeństwo podróżowania w nowych pociągach. – Na ten sukces pracuje ponad tysiąc pracowników naszej firmy, w tym Grupa młodych, niezwykle uzdolnionych inżynierów. Te pociągi to nasze najmłodsze dziecko, każdy z nich spełnia najwyższe, europejskie normy dla taboru kolejowego. Takich składów na naszych krajowych torach jeszcze nie było – mówił.
W pierwszą podróż z Opola do Brzegu i z powrotem pojechało ponad 170 pasażerów, w tym wielu mieszkańców regionu, którzy otrzymało specjalne bilety na ten przejazd. Zarówno dzieci, jak i dorośli jadący pociągiem byli pod dużym wrażeniem szybkości i komfortu jazdy. Gdy na wskaźniku prędkości pokazało się 162km/h, podróżni przywitali to głośnymi brawami.

Przypomnijmy – pociągi zakupiono w ramach projektu pn. „Opolskie mobilne! – usprawnienie transportu zbiorowego regionu i aglomeracji opolskiej” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020.

IMPULSY będą jeździć na najbardziej obciążonej i najważniejszej linii w regionie, obsługującej około 50% wszystkich podróżnych kolei regionalnej w województwie opolskim – to trasa Brzeg – Opole – Kędzierzyn- Koźle.
Łącznie na zakup 7 IMPULSów Województwo Opolskie planuje przeznaczyć ponad 88 mln zł, w tym 13,4 mln zł wkładu własnego. Koszt jednego pociągu to 12,6 mln zł brutto. Pieniądze pochodzą z czterech źródeł – to fundusze unijne, środki własne budżetu Województwa Opolskiego, rezerwa celowa budżetu państwa i Funduszu Kolejowego.
Opolskie IMPULSy są pojazdami niskopodłogowymi z komfortowym wnętrzem, osiągają prędkość eksploatacyjną 160 km/h i wyposażone m.in. w bezpłatne WI-FI, nowoczesny system informacji pasażerskiej (np. o trasie, prędkości i postojach pociągu), monitoring całego pojazdu, klimatyzację, automatyczny system liczenia podróżnych, gniazdka elektryczne przy wygodnych fotelach pasażerskich, miejsce do przewozu rowerów, wysuwane stopnie umożliwiające bezpieczne wsiadanie do pociągu z różnych wysokości peronów, oświetlenie w technologii LED, przyciemniane szyby oraz toaletę z przewijakiem dla niemowląt w pełni dostosowana do potrzeb osób z ograniczoną sprawnością ruchową.
Mają 176 miejsc siedzących, a wnętrze zostało dostosowane do przewozu osób o ograniczonej możliwości poruszania z miejscami specjalnie dla nich przeznaczonymi oraz wyposażone w podnośniki ręczne do wózków inwalidzkich.

VR

Nasze serwisy