Studenci z Fujian w Opolu

Ponad 30-osobowa grupa studentów Uniwersytetu Fujian poznaje województwo opolskie i uczy się w Letniej Szkole Językowej na Uniwersytecie Opolskim. Dziś goście z Chin odwiedzili urząd marszałkowski.

Młodzi Chińczycy będą w naszym regionie przez trzy tygodnie. W programie pobytu, oprócz nauki języka angielskiego, mają wiele atrakcji – poznają region, jego historię i kulturę, odwiedzają ciekawe miejsca. Chcą też poznać funkcjonowanie regionu i jego władze, dlatego też dziś byli w urzędzie marszałkowskim, gdzie spotkali się z wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym.
– Cieszę się, że możemy was gościć na Opolszczyźnie, bo mam nadzieję, że ta wizyta zapoczątkuje intensywną wymianę studentów między uczelniami z naszych regionów – mówił Stanisław Rakoczy. – Ta sfera międzyregionalnej współpracy jest niezwykle ważna dla naszej lepszej przyszłości.

Marszałek Rakoczy życzył studentom z Chin wielu wrażeń z pobytu w województwie opolskim. – Bo to taka Polska w miniaturze – mamy i góry, i jeziora, i wspaniałe zabytki – tylko dostępu do morza nam brak. Ale mam nadzieję, że jak region choć trochę poznacie, to go polubicie i będziecie chcieli tu wracać – mówił.
Goście w swoim bogatym programie mają m.in. zwiedzanie Mosznej i Krasiejowa, ale pojadą także do Krakowa, Berlina i Pragi.

Wizyta młodych Chińczyków to efekt umowy podpisanej przez uczelnie obydwu regionów, co z kolei było możliwe dzięki nawiązaniu partnerskich stosunków międzyregionalnych pomiędzy województwem opolskim a prowincją Fujian. Ta współpraca trwa już kilka lat, formalnie zaś od września 2012 roku, kiedy to został podpisany w tej sprawie list intencyjny.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy