Rodzinnie i ekologicznie

W niedzielę 3 lipca bierkowicki skansen opanował… trzmiel. A to za sprawą rodzinnego pikniku ekologicznego, zorganizowanego pod hasłem „Trzmiel-Owisko”. Każdy mógł na tej imprezie znaleźć coś dla siebie.

Były więc warsztaty ekologiczne i pokazy tradycyjnego rzemiosła, pokazy ekologicznej mody, na scenie prezentowały się folkowe zespoły muzyczne. Ośrodek Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Fundacji Świętego Huberta zorganizował dla najmłodszych spotkanie edukacyjne z leśnymi mieszkańcami „Las wokół nas”, Gospodarstwo Agroturystyczne Gościnna Zagroda z Przysieczy przygotowało natomiast prezentację zwierząt gospodarstwa domowego. Chętni mogli skorzystać z konnych przejażdżek, a na dzieci czekały gry i zabawy z trzmielem w tytule.

Piknik był wspólną inicjatywą samorządu województwa opolskiego, Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, Teatru im. Jana Kochanowskiego oraz Muzeum Wsi Opolskiej, zrealizowaną ramach projektu unijnego „Ochrona trzmiela i siedlisk z nim związanych oraz promowanie postaw społecznych sprzyjających ochronie bioróżnorodności w województwie opolskim”, a finansowaną z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020. Dlatego też był koncert kameralny opolskich filharmoników, na którym nie zabrakło „Lotu trzmiela” Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, był też zawsze gorąco przyjmowany spektakl teatru Kochanowskiego pt. „Wszystkie stworzenia, czyli jak włochatym bywa źle”, który przyciągnął i dużych, i małych.

Na pikniku można było także dowiedzieć się czegoś o segregacji odpadów – te działania edukacyjne przygotował Zakład Komunalny w Opolu. Przez cały dzień w muzeum prowadzona była także zbiórka odpadów (zbierano tworzywa sztuczne, papier, puszki aluminiowe i metalowe, szkło, elektroodpady), a dochód z ich utylizacji ma zostać przekazany na schronisko dla zwierząt. Przez cały dzień na pikniku było mnóstwo osób, do muzeum przyjechali nie tylko mieszkańcy miasta i regionu, ale także wakacyjni goście.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy