Niemiecka spółka IFA zbuduje fabrykę w Ujeździe

IFA Powertrain Polska, nowa spółka należąca do znanej niemieckiej firmy z branży automotive – IFA Rotorion, zainwestuje w Ujeździe 100 mln euro w budowę nowej fabryki. Zakład ma zostać otwarty na początku 2017 r. Najpierw znajdzie w nim pracę 90 osób, a docelowo – do 2020 r. – ponad 400.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę fabryki firmy IFA w Ujeździe odbędzie się 21 lipca br. Powstawać w niej będą półosie napędowe. Ich roczna produkcja wyniesie około dwa miliony sztuk.
Inwestycja IFA Rotorion w Polsce wiąże się z faktem przejęcia przez nią od Daimlera sekcji produkcji półosi napędowych. Niemiecka firma, specjalizująca się w produkcji wałów napędowych i przegubów, rozszerza w ten sposób swoje portfolio i zabezpieczy dostęp do szybko rosnącego rynku lekkich i mniejszych pojazdów samochodowych, a także pojazdów elektrycznych. Firma zapewnia, że oprócz dostarczania produktów do Daimlera także nowe inwestycje oraz produkcja dla innych producentów są częścią planów rozwoju firmy w województwie opolskim.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono informuje, że decyzja firmy IFA o wyborze lokalizacji KSSE w gminie Ujazd zapadła już na przełomie stycznia i lutego 2016, a w czerwcu firma stała się właścicielem gruntu o powierzchni ponad 12 ha. Podkreśla, że stało się tak dzięki zaangażowaniu i determinacji wszystkich stron procesu inwestycyjnego.
Inwestor – firma IFA – skontaktował się z OCRG telefonicznie w listopadzie 2015 r., dostał wtedy pakiet informacji i danych o terenach inwestycyjnych na Opolszczyźnie, a w grudniu była już wspólna wizyta inwestora i pracowników OCRG w gminie Ujazd. Od grudnia odbyło się jeszcze kilka wizyt przedstawicieli firmy IFA w regionie organizowanych przez opolskie Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera. Inwestor spotykał się m.in. z przedstawicielami Powiatowego Urzędu Pracy ze Strzelec Opolskich, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu. – W ten sposób IFA weryfikowała swoje podejście do konkurencyjnych lokalizacji. Wiemy, że rozważanych było jeszcze kilka krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Zachodniej – relacjonuje Ewa Dudik z COIE.

Realizacja inwestycji w Polsce już się rozpoczęła. Plany przeniesienia maszyn produkcyjnych z Mettingen do polskiej fabryki, idą pełną parą. Firma podkreśla, że ciągłość produkcji i dostaw dla Daimlera podczas całego procesu przemieszczania maszyn do Polski zapewni silny, 25-osobowy zespół. Jest to poważne przedsięwzięcie, ale IFA bazuje na swoich dotychczasowych doświadczeniach w innych lokalizacjach.
Felix von Nathusius, dyrektor generalny firmy, optymistycznie patrzy w przyszłość: – Planujemy zainwestować ok. 100 mln euro w nową fabrykę w Polsce oraz w nowy obszar produktów do roku 2020. Nowa sekcja produktów jest kamieniem milowym na ambitnej ścieżce rozwoju i osiągnięcia celów ustalonych na rok 2025. Chcemy aby nasza firma znajdowała się w czołówce 100 największych producentów branży motoryzacyjnej do tego czasu – mówi.
– Cieszy coraz większa liczba inwestycji z branży automotive w regionie – mówi marszałek województwa Andrzej Buła. – Dziś to około 60 innowacyjnych firm, a branża motoryzacyjna jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się na Opolszczyźnie, poza tym daje duże szanse na powstawanie kolejnych inwestycji. Fabryka IFA jest tego świetnym przykładem.

Nasze serwisy