Z pieniędzy PROW powstaną lokalne drogi

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego podpisano 28 czerwca pierwsze umowy na budowę i modernizację dróg lokalnych. Inwestycje zostaną w 63 proc. dofinansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

– Zainteresowanie tym naborem było bardzo duże. Do UMWO wpłynęło 98 wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 84 mln złotych. Dysponowaliśmy zaś kwotą 39,5 mln złotych, co pozwala nam dofinansować 57 projektów z 23 gmin i 3 powiatów województwa opolskiego. Łącznie zawartych zostanie 36 umów – informował Antoni Konopka, członek Zarządu Województwa Opolskiego.

Gminy i powiaty wybudują w sumie 56,85 km dróg lokalnych. Dofinansowanie w tym naborze wyniosło od 160 tysięcy złotych do 2,7 mln złotych. Wśród powiatów oleski i prudnicki otrzymały po 2,7 mln złotych dofinansowania, powiat głubczycki – 2,4 mln złotych. Wśród gmin najwyższe dofinansowanie otrzymał Paczków i Lubrza – na poziomie 2,7 mln złotych.

Antoni Konopka liczy, że dzięki oszczędnościom przetargowym uda się wygospodarować pieniądze na budowę kilku jeszcze dróg. Wójt gminy Popielów, Dionizy Duszyński, za otrzymane dofinansowanie planuje rewitalizację jeszcze w tym roku ulicy Dzierżona w Karłowicach. Będzie nią – obok domu sławnego księdza i pszczelarza – biegł podświetlony deptak. Wartość całego zadania, to 450 tys. złotych.

Burmistrz Otmuchowa, Jan Woźniak, otrzymał dofinansowanie w kwocie 374 tysięcy złotych na dwa projekty – drogę gruntową w Wójcicach i gruntowo-szutrową w Lubiatowie. Obie docelowo będę miały asfaltową nawierzchnię, a przetarg wyłaniający wykonawcę zaplanowany jest na połowę lipca, do października zadanie powinno zostać sfinalizowane.

Także umowę na dwa projekty o wartości 681 tys. złotych (kwota dofinansowania) podpisał burmistrz Lewina Brzeskiego, Artur Kotara (składał 7 projektów). W ich ramach budowana będzie droga we Wronowie oraz Nowej Wsi Małej – Buszycach – Chróścinie.

MS

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy