Współpraca zatacza coraz szersze kręgi

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego gościła czteroosobowa delegacja Uniwersytetu Medycznego w Iwano-Frankiwsku. Spotkał się z nią wicemarszałek Roman Kolek oraz Mariusz Bochenek, radny województwa.

Goście relacjonowali swój pobyt w naszym regionie. Rok temu Uniwersytet Medyczny podpisał umowę o współpracy z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową, teraz z Politechniką Opolską, gdzie prezentowany był Instytut Fizjoterapii. Zainteresowanie ukraińskich władz uczelnianych wynika stąd, że planują otwarcie podobnego wydziału na swoim uniwersytecie.

Rozmowa w UMWO dotyczyła zawodów medycznych i ich funkcjonowania na rynku pracy. Wicemarszałek Roman Kolek mówił o deficycie pielęgniarek, natomiast o nadpodaży właśnie fizjoterapeutów. – Rynek jest nasycony, trudno dostać pracę w placówkach, gdzie usługi są refundowane przez NFZ. Młodzi ludzie najczęściej wybierają więc własną działalność, ale dyplom uczelni nie oznacza jeszcze doświadczenia zawodowego, które zdobywa się pod okiem doświadczonych specjalistów – powiedział. I radził, by na Ukrainie od razu rozpocząć starania o uchwalenie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.

Hanna Ersteniuk, pierwszy prorektor Uniwersytetu Medycznego w Iwano-Frankiwsku, dziękowała za możliwość odbywania staży i praktyk przez lekarzy oraz studentów. W Wojewódzkim Centrum Medycznym pracowało już 26 osób, w tym roku kolejna dwunastka odbywa staże w WCM oraz w Szpitalu Powiatowym w Nysie. Prosiła, by rozszerzyć specjalizacje – dotąd przyjeżdżało najwięcej kardiologów, hematologów i neurologów, warto, by wśród stażystów byli także ginekolodzy i chirurdzy.

W tym roku akademickim na fizjoterapii PO studiuje 20 studentów z Ukrainy.

MS

Nasze serwisy