Trzeba się badać!

Z inicjatywy samorządu województwa po raz szósty odbędą się Opolskie Dni Testowania. Będzie można w ich trakcie bezpłatnie wykonać test na obecność wirusa HIV i jeszcze tego dnia otrzymać wynik.

Badania odbywać się będą w najbliższą sobotę, 4 czerwca, w godzinach od 9.00 do 21.00, w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym Towarzystwa Rozwoju Rodziny w Opolu, przy ulicy Damrota 6.

Opolanie – uważa Joanna Głogowska, odpowiedzialna za promocję zdrowia w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – badają się niechętnie. Od 2013 do końca pierwszego kwartału roku 2016 pracownia wirusologii wykonała 1460 badań, 19 z nich miało wynik dodatni.

– W roku ubiegłym wykryto 19 nowych zakażeń wirusem HIV. Ta mała liczba nie wynika stąd, że jesteśmy, jako województwo, enklawą bezpieczeństwa, bo przecież to właśnie u nas występuje największa migracja zagraniczna. Po prostu mamy najniższy odsetek badających się – twierdzi Mirosława Olszewska, pełnomocnik marszałka ds. przeciwdziałania narkomanii.

Badania są ważne szczególnie dla kobiet planujących zajście w ciążę. Wiedza, czy jest się nosicielką HIV, pozwala podjąć odpowiednie leczenie i ochronić nowo narodzone dziecko. Spośród kilkunastu noworodków, które przyszły na świat urodzone przez matki- nosicielki, ale leczące się, żadne nie było zarażone. Prawdopodobieństwo zarażenia oceniane jest na 1 proc. Natomiast w przypadku matki nieświadomej, że jest nosicielką i na dodatek karmiącej piersią, to prawdopodobieństwo zarażenia może wynieść nawet 50 proc.

Zarażenie wirusem HIV nie oznacza jeszcze zachorowania na AIDS. Potrzeba nawet 12 lat, by choroba się objawiła. W tym czasie nieświadomy nosiciel może spowodować wiele tragicznych w skutkach zagrożeń. Najczęstszą drogą transmisji wirusa są kontakty hetero- i homoseksualne, przyjmowanie narkotyków w iniekcjach oraz niebezpieczeństwo zarażenia nowo narodzonych przez matki zakażone.

MS

Nasze serwisy