Będą dobrymi kierowcami

Dwa dni zmagań i nagrodzenie laureatów trzeciego dnia – tak wyglądał finał 39. Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym szkół podstawowych i gimnazjalnych. W tym roku odbywał się w naszym regionie, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego.

Uczniów z całego kraju gościły Izbicko i Krośnica – tam młodzież rywalizowała przez dwa dni. Uczestnicy rozwiązywali testy teoretyczne nt. zasad ruchu drogowego, sprawdzali ich znajomość w praktyce, podczas jazdy rowerem po miasteczku i torze sprawnościowym, ćwiczyli także umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. 8 czerwca w urzędzie marszałkowskim uroczyście podsumowano konkurs, wręczono nagrody zwycięzcom.

Szymon Ogłaza, przewodniczący Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego gratulując laureatom mówił, że poziom konkursu pozwala sądzić, że jego uczestnicy będą w przyszłości dobrymi kierowcami, a już dziś mogą stanowić wzór dla wielu. – Wierzę, że wasza wiedza i umiejętności będą procentowały w przyszłości, gdy będziecie jeździli ulicami nie tylko na rowerach – mówił. – Bo troską nas wszystkich jest to, aby wszystkim nam jeździło się bezpiecznie.

Zarówno w kategorii szkół podstawowych, jak i gimnazjalnych zwyciężyła Włoszczowa z województwa świętokrzyskiego i to właśnie włoszczowscy uczniowie będą reprezentować Polskę w zmaganiach europejskich, które odbędą się we wrześniu w Usti na Łabą. Wśród szkół podstawowych drugie miejsce zajęła szkoła ze Stronia, trzecie – z Koluszek. W kategorii gimnazjów na podium także znalazły się Koluszki, a trzecie miejsce przypadło szkle z Jedlińska w mazowieckim. Województwo opolskie reprezentowały szkoła w Krośnicy i Suchej, które w swojej kategorii zajęły dziesiąte i jedenaste miejsce oraz gimnazja nr 6 z Kędzierzyna-Koźla i Izbicka (odpowiednio – piąta i dziesiąta lokata).

Konkurs organizowany jest w trosce o poprawę warunków bezpiecznego uczestnictwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym oraz zmniejszanie liczby ofiar wypadków drogowych z ich udziałem. Organizowany jest przez Polski Związek Motorowy, przy współudziale Komendy Głównej Policji, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

VR

Nasze serwisy