Winnym szlakiem Mozeli

Region Mozeli jest najstarszym niemieckim regionem winiarskim i ma najwięcej winnic położonych na stromiznach na świecie. O zaletach regionu opowiadali Królowa Wina Mozeli Lena Endesfelder i Franz Seiss z Ministerstwa Gospodarki Nadrenii – Palatynatu. Gości przywitał Szymon Ogłaza, Członek Zarządu Województwa Opolskiego.

Inicjatywy gospodarcze stanowią od wielu lat ważny aspekt współpracy Nadrenii – Palatynatu z Opolszczyzną. Każdego roku przedsiębiorcy z obu regionów spotykają się by wymieniać doświadczenia i wspólnie realizować projekty. Jednym z nich jest właśnie dzisiejsze Seminarium Gastronomiczno – Winiarskie, podczas którego prezentują się goście z regionu Mozeli.

Wzdłuż liczącego ponad 243 kilometrów odcinka rzeki Mozeli, od Perl aż do Koblencji, nad głównymi dopływami Saarą i Ruwer znajdziemy około pięć tysięcy winnic. W ponad 125 miejscowościach uprawia się około 70 milionów winnych krzewów. Tamtejsze okolice kryją liczne skarby kultury rzymskiej, jak statek winny w Neumagen-Dhron, rzymskie tłocznie nad środkową Mozelą czy malowniczo położone w jej dolinie zamki, np. Arras i Metternich.

AP

Nasze serwisy