Spotkanie pokoleń

Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich i Publicznego Gimnazjum nr 6 w Opolu odbyło się 19 maja, pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, spotkanie pokoleń dla uczczenia pamięci walk kadetów ze szkół we Lwowie, Krakowie i Modlinie, którzy dotarli na Śląsk i walczyli w III Powstaniu Śląskim.

W trakcie uroczystości głos zabrał prof. Franciszek Marek, który przypomniał, że 29 kwietnia Sejm RP podjął uchwałę o uczczeniu III Powstania Śląskiego. Uczony mówił, iż Wojciech Korfanty świadomie wyznaczył jego wybuch na 3 maja, by uczcić rocznicę Konstytucji 3 Maja i nawiązać do tego ważnego, polskiego aktu prawnego. – Powstania śląskie były ludowymi, choć miały charakter narodowy – stwierdził.
Tadeusz Horoszkiewicz, były redaktor opolskiej TV, którego ojciec Roman, brał udział w trzecim powstaniu, mówił: – Powstańcy zapłacili wysoką cenę za udział w walkach. Ginęli potem w obozach jenieckich i koncentracyjnych.

W imieniu młodzieży głos zabrali uczniowie Julia Martuś i Bartosz Sporek z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Opolu, którzy podkreślali patriotyczne postawy młodych kadetów. Uroczystość zakończyło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Samorząd województwa opolskiego reprezentowali Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa oraz doradcy marszałka Janusz Wójcik i Janusz Ireneusz Wójcik.
MS

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy