Łączy nas wiele

O tym, jak działają instytucje kultury w regionach, jak jest finansowana ich działalność i co oferują mieszkańcom, rozmawiają radni województwa z gośćmi z Kraju Morawsko – Śląskiego. W województwie opolskim gości bowiem delegacja Komisji ds. Kultury i Zabytków tego czeskiego regionu.

W programie dwudniowego pobytu są wizyty i rozmowy w wojewódzkich instytucjach kultury, jednak rozpoczął się on spotkaniem obydwu komisji z władzami województwa w urzędzie marszałkowskim. Gości przywitali marszałkowie Andrzej Buła i Stanisław Rakoczy oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Norbert Krajczy. – Chcemy pokazać wam choć cząstkę tego, co u nas najpiękniejsze, o co dbamy i co pielęgnujemy – mówił przewodniczący Krajczy. – Teraz nie będzie takiej możliwości, ale jeśli tylko będziecie mieli okazję, zapraszam także na nasze polsko-czeskie pogranicze, do Nysy i Paczkowa. Wicemarszałek Stanisław Rakoczy wyrażał radość z tego spotkania i nadzieję, że te dwustronne rozmowy okażą się inspirujące dla obu stron.

Przewodniczący Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu opolskiego sejmiku Hubert Kołodziej mówił, że łączy nas wiele – historia, w tym historyczne nazwy regionów i Odra, a więc wspólnych tematów do rozmów na pewno nie zabraknie. Przewodnicząca czeskiej Komisji ds. Kultury i Zabytków Katerina Chybidziurova, przedstawiając komisję, mówiła o jej pracy i zakresie działania, ciesząc się z zaplanowanych w Opolu spotkań, które mogą się okazać dla czeskich gości inspirujące. Czesi będą m.in. w Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, Teatrze im. Jana Kochanowskiego oraz na zamku w Mosznej.

VR

 

Nasze serwisy