Dobra zabawa przy pięknej pogodzie

22 maja w Nysie, a 4 czerwca w Paczkowie – to dwie odsłony tegorocznego Święta Województwa Opolskiego.
Święto regionu już w ubiegłym roku wyszło z Opola, by dać także mieszkańcom innych powiatów szansę na uczestnictwo w dobrej zabawie. W tym roku w Nysie atrakcji nie brakowało – była oferta i dla małych, i dla dużych. Dopisała pogoda, więc pojawiło się bardzo wielu gości.
Święto rozpoczęło się atrakcją dla dzieci – w Nyskim Domu Kultury na teatralny poranek zaprosił opolski Teatr im. Jana Kochanowskiego. „Wszystkie stworzenia, czyli jak to włochatym bywa źle” to doskonała rozrywka, więc chętnych do obejrzenie spektaklu nie brakowało. Atrakcją dla melomanów był koncert kwartetu smyczkowego Filharmonii Opolskiej w Kościele Św. Jakuba i Św. Agnieszki. Wspaniałe dźwięki w pięknym wnętrzu zgromadziły także sporo osób.

Po południu zabawa przeniosła się na nyski stadion – tam odbywał się „Piknik z Funduszami Europejskimi” i nikt, kto tam przyszedł, się nie nudził. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał marszałek Andrzej Buła, zapraszając wszystkich do wspólnego świętowania.
Były więc zabawy i pokazy, emocje sportowe, występy artystyczne. Opolski Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich proponował konkursy dla dzieci, można było dowiedzieć się, jak działa Opolska Karta Rodziny i Seniora i pobrać wniosek o wydanie karty. Wszystkich uczestników zapraszały m.in. strefa edukacji i strefa rekreacji. Uczelnie prezentowały eksperymenty i ciekawostki naukowe, można było także skorzystać ze ścianki wspinaczkowej, water balla, zjeżdżalni czy trampoliny. Jedną z atrakcji był edukacyjny plac zabaw, w którym dzieci mogły zbudować własną tamę wodną oraz zasilić różne rodzaje żarówek siłą własnych mięśni na rowerze, pełniącym rolę elektrowni.

Było też smacznie – i to był jeden z przebojów święta. Gospodynie z kół gospodyń wiejskich, członkowie sieci Kulinarne Dziedzictwo Opolskie, przedstawiciele LGD z regionu oraz producenci produktów tradycyjnych pokazywali to, co mają najlepszego. Można było popróbować specjałów kuchni regionalnej, można było też opolskie smakowitości kupić.
Na scenie prezentowali się młodzi artyści z Nyskiego Domu Kultury, tłumy widzów przyciągnęły występy gwiazd – Grzegorza Hyżego i zespołu Afromental. Wspólna zabawa, którą zakończył wspaniały pokaz fajerwerków, trwała do późnego wieczora.

VR

Nasze serwisy