Bank Mleka Kobiecego w Opolu

W Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu otwarto Bank Mleka Kobiecego. W Polsce jest to szóste tego typu laboratorium. Załodze szpitala gratulował Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego.

Bank Mleka zajmuje się się pozyskiwaniem mleka kobiecego, przechowywaniem i dostarczaniem go potrzebującym dzieciom, przede wszystkim chorym wcześniakom, dzieciom z chorobami układu pokarmowego oraz tym, które przekazano do adopcji. Taka placówka zaopatrzona jest w niezbędny sprzęt specjalistyczny, w tym nowoczesny pasteryzator, aparat do badania składu pokarmu oraz urządzeń chłodniczych do bezpiecznego przechowywania mleka.

Bank ma służyć dzieciom rodzącym się nie tylko w opolskim szpitalu, ale w całym regionie. Mleko pozyskiwane jest od mam, które są pacjentkami szpitala i nie tylko. Dyrektor szpitala Edward Puchała, poinformował, że przez krótki czas funkcjonowania, bank zebrał już 8 dawczyń a z 68 litrów pozyskanego mleka skorzystało już 11 maluchów.

Załodze szpitala i wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie osobom gratulował marszałek Roman Kolek. „To zaszczyt być w czołówce tak ważnej i potrzebnej inicjatywy. Życzę aby idea oddawania mleka rozwijała się i mogła sprostać potrzebom. Wykonaliście Państwo dobrą robotę” – mówił.

Gabriela Kołodziej, szefowa Banku Mleka w Opolu, opowiedziała o historii przedsięwzięcia. Pierwszy Bank Mleka powstał w Wiedniu w 1909 r. W Polsce banki funkcjonują od 2012 roku. Pierwszy powstał przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, gdzie dawczyniami pokarmu są pacjentki szpitala. Pani Gabriela najwięcej opowiadała jednak o początkach inicjatywy w Opolu: „Zaczynaliśmy zupełnie od zera, trzeba było znaleźć pomieszczenie, dostosować je, zakupić sprzęt, znaleźć ludzi którzy chcieliby w takim miejscu pracować i ich wyszkolić. Najtrudniejsze okazało się przewidywanie ile będziemy mieli dawczyń, ile mleka i ilu pacjentów. Na szczęście nie byliśmy pierwsi i nie byliśmy też sami. Kilkakrotnie mogliśmy wizytować bank w Rudzie Śląskiej. Koleżanki z Torunia i Warszawy odbierają nasze liczne telefony. Nie do przecenienia są wszystkie rady, które otrzymaliśmy”.

Projekt dofinansowano ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu pn. „Optymalizacja opieki nas kobietą ciężarną, matką i noworodkiem z uwzględnieniem kontaktu rodziców z dzieckiem i promocji karmienia naturalnego”

AP

Nasze serwisy