Trwa święto teatru

Inauguracja 41. Opolskich Konfrontacji Teatralnych za nami – we wtorek 5 kwietnia w foyer Teatru im. Jana Kochanowskiego uroczyście otwarto festiwal.
Jak mówił dyrektor opolskiego teatru, Norbert Rakowski, przed publicznością nie tylko najlepsze spektakle klasyki polskiej, rekomendowane przez jury Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej “Klasyka Żywa”, ale również koncerty, dyskusje, spotkania z twórcami i koncerty.
Grzegorz Sawicki, członek zarządu województwa, podczas uroczystości przypomniał, że kształt tegorocznego festiwalu to efekt podpisanego w ubiegłym roku porozumienia pomiędzy ministrem kultury i dziedzictwa narodowego i marszałkiem województwa opolskiego. – Ale nie byłoby to możliwe bez dwójki „dobrych duchów” – Zenona Butkiewicza z ministerstwa kultury oraz Doroty Buchwald z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. To dzięki nim udało się podpisać porozumienie z ministerstwem, które uznało, że w Opolu warto prezentować najlepsze spektakle klasyki polskiej, biorące udział w ogólnopolskim konkursie – mówił. Dziękował także Norbertowi Rakowskiemu za pasję, zaangażowanie i serce, które włożył w organizację teatru „po nowemu”, między innymi w zorganizowanie przyjaznej widzom przestrzeni teatralnej. Podziękował również pracownikom teatru, którzy do ostatniej chwili przed otwarciem festiwalu starali się o to, żeby to miejsce nabrało nowego blasku. Dyrektor Norbert Rakowski mówił, że codziennie – nie tylko podczas festiwalu – zaprasza do teatralnego foyer, w którym już działa Kofeina Foyer.

Festiwal uroczyście otworzyli Grzegorz Sawicki i Zenon Butkiewicz, dyrektor II edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej “Klasyka Żywa”. Widzowie będą mogli obejrzeć sześć spektakli w przeglądzie głównym. Organizatorzy konfrontacji powołali jury społeczne, które je oceni i przyzna nagrodę, ufundowaną przez marszałka województwa opolskiego oraz jury dziennikarskie.
Pierwszym przedstawieniem, jakie mogli zobaczyć widzowie, był “Fantazy” Juliusza Słowackiego w reżyserii Michała Zadary z Teatru Powszechnego w Warszawie. Program tegorocznych konfrontacji – na stroniehttp://teatropole.pl/aktualnosci/program-41-okt/

Konfrontacje finansowane są z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, budżetu województwa opolskiego i miasta Opola. Spore jest także grono sponsorów festiwalu. Patronat nad nim objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Opolskiego i Prezydent Miasta Opola.
VR

Nasze serwisy