Inwestujemy w zdrowie najmłodszych i najstarszych Opolan

Ponad milion na potrzeby zdrowotne mieszkańców województwa opolskiego. W Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu pojawi się super nowoczesny aparat USG. W ZOL w Głuchołazach pacjenci będą korzystać z nowej windy, sporo prac czeka też otoczenie szpitala.

Konsekwentnie wspieramy opolskie szpitale

Na te trzy zadania samorząd województwa przekazał łącznie milion pięćdziesiąt pięć tysięcy złotych. Jak przypomina wicemarszałek Zuzanna Donath – Kasiura, to kolejne ważne pieniądze wspierające opolskie jednostki zdrowia. – W szpitalu na Reymonta rodzi się najwięcej małych mieszkańców województwa opolskiego, nie możemy tez zapomnieć o ofercie ginekologicznej dla kobiet na różnych etapach ich życia i opiece nad noworodkami. Od roku 2019 przekazaliśmy tej jednostce 31 mln dotacji. Cztery miliony trafiły też do znacznie mniejszej placówki, jaką jest ZOL w Głuchołazach. W tym miejscu dziękuję dyrektorom obu jednostek za sprawne zarzadzanie i tworzenie pozytywnej atmosfery wokół działalności szpitali – podkreśliła.

– Kompleksowość naszego wsparcia jest szczególnie symboliczna, z jednej strony wsparcie tych, którzy przychodzą na świat, z drugiej strony opieki nad osobami starszymi. Cieszymy się z każdej inwestycji w opolskich jednostkach zdrowia, a co warto podkreślić wszystkie zanotowały w roku 2023 dodatni bilans finansowy – podkreślił Szymon Ogłaza, marszałek województwa opolskiego. Jak dodał, oba szpitale poza sprawnym zarządzaniem, są bardzo wysoko oceniane przez samych pacjentów i ich rodziny.

Dbamy o najmłodszych …

Jak wyjaśniła Małgorzata Sobel, dyrektor KCGPiN w Opolu, nowe USG trafi do Pododdziału Patologii Ciąży. To dotychczas użytkowane, kupione w roku 2017, będzie służyć Poradni Ginekologiczno – Położniczej. – Na „starym” aparacie wykonaliśmy ponad 40 tysięcy badań, to dużo jak na tego typu urządzenie. Nowy aparat pojawi się jeszcze w tym roku i będzie wykorzystywany w diagnostyce i monitorowaniu ciąż zagrożonych – wyjaśniła. Skala potrzeb jest duża, przez ostatnie osiem lat z opieki Pododdziału Patologii Ciąży korzystało około 20 tysięcy pacjentek.

… i tych potrzebujących wsparcia w chorobie i niepełnosprawności

Zakład Opiekuńczo – Leczniczy w Głuchołazach to miejsce szczególne. Trafiają tu pacjenci z niepełnosprawnościami, w zaawansowanym wieku, którzy wymagają całodziennej i wszechstronnej opieki. Obiekt położony przy ulicy Parkowej w pięknie części Głuchołaz otrzymał dofinansowanie na dwie inwestycje. – Wymienimy 23-letnią windę, z której korzystają na co dzień nasi pacjenci. Obecny dźwig osobowy jest hydrauliczny, chcemy zastąpić go urządzeniem elektrycznym, dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będzie ono wyposażone m.in. w funkcję głosową i alfabet Braille’a – wyjaśniła Jolanta Nowakowska, dyrektor ZOL w Głuchołazach. Na ten cel województwo opolskie przekazało 450 tysięcy złotych. Placówka zmieni także swoje otoczenie, a potencjał jest spory. To aż 23 ary terenu wokół szpitala. – Modernizacja terenów zielonych to wieloetapowa inwestycja. Tu ważne jest stworzenie projektu, na który pozyskaliśmy dotację. Chcemy ten teren dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych – planujemy ścieżki z dostosowaniem dla wózków inwalidzkich, pojawią się altany rekreacyjno – terapeutyczne, nasadzenia, ławeczki, założyliśmy też wymianę całego ogrodzenia i przygotowania terenu pod kątem zwiększenia miejsc parkingowych. Zarówno wymiana windy, jak również wykonanie projektu modernizacji terenów zielonych planowane jest do realizacji do listopada tego roku – mówiła.

kk

 

 

 

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy