Młodzieżowy sejmik rozpoczyna swoją działalność

Za nami pierwsza sesja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Opolskiego. To gremium, w którym młodzież może swobodnie wyrażać swoje opinie i wspólnie podejmować decyzje ważne dla naszego regionu.

– To będzie organ doradczy i konsultacyjny, więc oby informacja o tym sejmiku dotarła do młodzieży w całym regionie. Przede wszystkim dajemy impuls: słuchajcie kochani, macie tutaj swoich reprezentantów, 24 młodych radnych, którzy będą was reprezentować w najbliższej kadencji  – mówi marszałek Andrzej Buła.  Wybrano ich spośród aż 40 kandydatur, które wpłynęły do urzędu, a wybrała ich specjalny zespół, uwzględniając nie tylko aspekty formalne, ale także merytoryczne, po przeprowadzonych rozmowach z kandydatami. Kadencja sejmiku potrwa 3 lata.

To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło młodych liderów z całego regionu, dając im szansę na wyrażenie swoich opinii, dzielenie się pomysłami oraz aktywne uczestnictwo w kształtowaniu przyszłości naszego województwa.  Podczas pierwszej sesji, którą poprowadził przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Rafał Bartek młodzi radni złożyli ślubowanie, odebrali zaświadczenia o wyborze oraz wybrali prezydium tego gremium. Tworzą je: przewodniczący Piotr Bloszczyk, dwoje wiceprzewodniczących – Aleksandra Góźdź i Karol Noworolnik oraz sekretarz Borys Chojnacki. Borys Chojnacki, który jest jednocześnie wiceprzewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Opola, uważa, że młodzieżowy sejmik to dla niego nowe możliwości rozwoju. – Chciałbym się zajmować między innymi sprawami lokalnymi, które bezpośrednio dotyczą mieszkańców. Warto również poruszyć temat transportu publicznego oraz wykluczenia komunikacyjnego, ponieważ bardzo wiele osób z regionu ma problemy z dojazdem do szkół w większych miastach, na przykład do Opola. Chciałbym również zająć się zdrowiem psychicznym młodzieży, bo to aktualnie też bardzo ważny temat – mówi młody radny. – Mnie zmotywowało do kandydowania to, że Młodzieżowy Sejmik Województwa Opolskiego z pewnością da mi większe możliwości, bo chciałabym związać swoją przyszłość z pracą z ludźmi- mówi Kamila Dąbrowska, młodzieżowa radna z Lewina Brzeskiego. – Chciałabym realizować projekty z młodzieżowymi radami z całej Opolszczyzny. Te projekty będą dotyczyć na pewno poprawy rekreacji w województwie. To również projekty edukacyjne, integracyjne oraz dotyczące organizacji wyjazdów – wymienia.

Gratulujemy wybranym radnym i życzymy owocnej i pełnej sukcesów kadencji!

mp

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy