Zabytkowy park w Pokoju już zaprasza na spacery

Po sześciu latach rewitalizacji nastąpiło dziś oficjalne otwarcie parku. W przepięknych pomieszczeniach oranżerii gościom uroczystości umilał kwartet smyczkowy ANGELUS.

Park w Pokoju jest jednym z największych parków w województwie opolskim, a jego historia sięga XVIII wieku. Rewitalizacja objęła aż 20 hektarów i została zrealizowana przede wszystkim dzięki współfinansowaniu z unijnych funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Odtworzono ogród francuski i w części park angielski, ścieżki oraz oranżerię. Odnowiono również  popiersia i parkowe pomniki, w tym słynnego Śpiącego Lwa. Powstał również amfiteatr oraz dwa nowe budynki, w których prowadzone będą zajęcia ekologiczne i przyrodnicze.

– To wspaniały moment, bo oddajemy zrewitalizowany  obiekt mieszkańcom gminy oraz regionu opolskiego jako piękne i ciekawe miejsce – rozpoczęła uroczyste otwarcie Barbara Zając, wójt gminy Pokój. Zrealizowaliśmy w parku 11 projektów, z czego 10 ze środków unijnych i jeden rządowy. Łączna wartość opiewa na kwotę 34 milionów zł. 29 milionów to środki zewnętrzne, natomiast 5 milionów było z budżetu gminy. Realizowaliśmy to zadanie przez 6 lat – podsumowała.

Marszałek województwa Andrzej Buła podkreślał, że realizacja takiej liczby projektów to wielki wyczyn. –  Należy dodać, że każdy z tych projektów był partnerski. Duża inwestycja, bardzo skomplikowana, ponieważ zarówno bioróżnorodność, jak i  ochrona dziedzictwa zabytkowego nie ułatwiała pracy, gdyż projekt musiał być zrobiony zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej. Uważam, że ta część województwa nabiera nowego charakteru i nowej jakości.  Chciałbym, żebyśmy wszyscy potrafili zapraszać innych do odwiedzania tego miejsca i korzystania z jego uroków. Jeżeli dodamy  do tego jeszcze Błękitną Stobrawską Wstęgę jako sieć ścieżek rowerowych, to robi się nam tu „produkt” turystyczny dla wszystkich mieszkańców Opolszczyzny i nie tylko – mówił marszałek.

Przewodniczący stowarzyszenia Pokój, a zarazem radny województwa Hubert Kołodziej cieszył się, że  przełomu  w historii parku dokonało dwoje liderów – gminny, czyli pani wójt regionalny, czyli marszałek. Od ponad 70 lat  jesteśmy po wojnie i park przez te dziesięciolecia niestety niszczał. Park na 193 hektarach to wspaniałe dziedzictwo nie tylko naszego regionu, ale i Europy. Aż dokonał się istotny przełom. Mam nadzieję, że będzie on kontynuowany, ponieważ znajdujemy się w jedynej miejscowości w Europie, która nazywa się Pokój. Ogromnie cieszy mnie to, że nie tylko turyści krajowi, ale również zagraniczni docierają do tego miejsca – mówił Hubert Kołodziej.

– Do niedawna o Pokoju mówiłem jako o utraconym raju Würtembergów – mówił z kolei Ryszard Wilczyński, były wojewoda opolski, a teraz pełnomocnik programu odnowy wsi opolskiej. – Teraz będę o nim mówił jako o odzyskanym dlatego, że to projekt o takiej skali, iż powinien predysponować do ubiegania się o laur w konkursie o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi. Jednocześnie jest to jeden z najpiękniejszych przykładów rewitalizacji zespołów parkowych w Polsce.  Myślę, że Pokój dzięki temu projektowi zabłyśnie na mapie Polski jako ogromna atrakcja turystyczna i ten park będzie lokomotywą napędową koncepcji stobrawskiej strefy rekreacji, turystyki oraz rehabilitacji – przekonywał Ryszard Wilczyński.

mp

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy