Radni spotkali się na przedostatniej sesji

Podczas lutowej sesji sejmiku radni podjęli decyzję o przyznaniu profesorowi Stanisławowi Sławomirowi Niciei tytułu Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego, zdecydowali o przekazaniu kilku samorządom lokalnym pomocy finansowej, wysłuchali informacji o funkcjonowaniu Opolskiego Centrum Rehabilitacji.

 Laury i zaszczyty

Na początku sesji marszałek Andrzej Buła wręczył dwie Odznaki Honorowe „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. Jedną otrzymała Joanna Więcek-Mika, która od 40 lat jest terapeutką psychologiczną, pracuje w Centrum Terapii Nerwic w Mosznej, od 10 lat pracuje także jako konsultant wojewódzki ds. psychiatrii klinicznej  i wykładowca akademicki. Drugą dostał  Lesław Świerczek, który od ponad 30  lat działa w Nyskim Towarzystwie Gimnastycznym, a jego zawodnicy zdobywali dziesiątki medali mistrzostw Polski i wielokrotnie kwalifikowali się do kadry narodowej.

Po tych uroczystych chwilach radni podjęli uchwałę o przyznaniu profesorowi Stanisławowi Sławomirowi Niciei tytułu Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego. Z takim wnioskiem, w roku wydania 20. tomu „Kresowej Atlantydy” autorstwa profesora i 30-lecia Uniwersytetu Opolskiego, którego przez lata był rektorem, wystąpił marszałek Andrzej Buła. Uchwała została przyjęta jednogłośnie, a uhonorowanie profesora zaplanowano na ostatnią sesję w tej kadencji, na 19 marca.

Opolskie Centrum Rehabilitacji coraz nowocześniejsze

W tym miesiącu w Korfantowie został otwarty nowy pawilon szpitalny z pokojami dla pacjentów, gabinetami lekarskimi, salami rehabilitacji oraz zapleczem sanitarnym, a teraz radni mogli wysłuchać informacji o funkcjonowaniu i dalszych planach rozwoju szpitala. Dyrektor szpitala ds. medycznych Jarosław Szyszka mówił m.in. o projekcie unijnym, w ramach którego powstał nowy pawilon, o zakupionym niedawno robocie do endoprotez kolanowych czy wprowadzeniu robotów do rehabilitacji.  Ale to nie koniec inwestycji. Wśród planów są m.in. remonty kolejnych sal chorych, rozbudowa i przebudowa budynku hotelowego, utworzenie w zamku Centrum Leczniczo – Edukacyjnego i termomodernizacja pawilonu. Podczas sesji marszałek z zarządem i radni podziękowali kończącej pracę w szpitalu dotychczasowej dyrektor ds. ekonomicznych Jolancie Rupniewskiej.

Pomagamy samorządom

Podczas tej sesji radni podjęli także decyzje o udzieleniu pomocy finansowej z budżetu województwa kilku samorządom lokalnym, odpowiadając na zgłaszane przez nich potrzeby. I tak, gmina Łambinowice otrzyma 400 000 zł na dofinansowanie budowy żłobka, w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Głogówku przebudowana zostanie winda, którą kwotą 400 000 zł dofinansuje budżet województwa. Krapkowice mogą liczyć na 600 000 zł na modernizację sali widowiskowej Krapkowickiego Domu Kultury, która obejmie wymianę siedzisk w sali kinowej z wydzieleniem części dla osób niepełnosprawnych, zaś Niemodlin na 500 000 zł na przebudowę drogi w Wydrowicach, która prowadzi m.in. do miejscowej Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Radni przekazali także Miastu Opole 180 000 zł w ramach programu SUPER ZEBRA, na modernizację przejść dla pieszych  przy ul. Prószkowskiej i przy ul. Oświęcimskiej w Opolu.

To już była – według planu – przedostatnia sesja w tej kadencji Sejmiku Województwa Opolskiego. Ostatnią zaplanowano na 19 marca.

vr

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy