„Pralnia” już otwarta

W piątek 2 lutego w Specjalistycznym Szpitalu im. Ks. Biskupa Józefa Nathana w Branicach otwarto „Pralnię” –  pracownię terapii zajęciowej. To jeden z efektów dużego unijnego projektu, w którym zadbano o szczególne potrzeby pacjentów placówki.

Projekt „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarze gminy Lewin Brzeski i gminy Branice” był realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Z jednej strony stawiał on na ochronę gatunków zagrożonych zwierząt i roślin wraz ze zwiększeniem świadomości ekologicznej. To oznacza działania związane bezpośrednio z ochroną przyrody, zaś inwestycję – czyli zagospodarowanie budynku byłej pralni szpitala specjalistycznego w Branicach na pracownie terapii zajęciowej. Dzięki projektowi udało się m.in. nasadzić nowe rośliny, zamontować ochronne barierki przy roślinach chronionych i pomnikach przyrody, wykonać trawniki i łąkę kwietną. Są budki lęgowe dla ptaków i domki dla owadów, są też tablice informacyjno-edukacyjne. Wszystko to na pewno wpływa pozytywnie na pacjentów szpitala, bo w tych miejscach mogą się nie tylko wyciszyć, wpływają one także pozytywnie na efekty terapii. Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura, która wzięła udział w podsumowaniu całego projektu i otwarciu nowego, przyjaznego pacjentom miejsca dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tego efektu. – Dziękując wszystkim zaangażowanym chcę wyrazić ogromną radość, że oprócz inwestowania w infrastrukturę, pamiętacie przede wszystkim o ludziach, o pacjentach tego szpitala i ich szczególnych potrzebach. Cieszy, że od dziś mają takie przyjazne miejsce – mówiła.

Projekt unijny, zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020 wart był około 8 milionów zł, oprócz dofinansowania unijnego wkład z budżetu województwa wyniósł ponad 1 milion 300 tysięcy złotych. W Branicach podsumowano ten projekt.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy