#Opolskie20latwUE w Głubczycach – poznajmy się!

Od kilku tygodni jesteśmy „w drodze” ze spotkaniami powiatowymi #Opolskie20latwUE. To mnóstwo pozytywnych wrażeń, pomysłów, uścisków dłoni, podpowiedzi i indywidualności. Ten tydzień opolskiego tour kończymy spotkaniem otwartym w stolicy powiatu głubczyckiego.

Na spotkaniu licznie pojawili się mieszkańcy powiatu głubczyckiego w każdym wieku. Wielu z nich angażuje się społecznie, działa w sferze kultury, wzbudza aktywność społeczną w szkołach, domach kultury, organizacjach pozarządowych. Potencjał ten dostrzegają zarówno marszałek Andrzej Buła, jak i wojewoda Monika Jurek.

– Te spotkania sprawiają, że się poznajemy. Dzięki organizacjom pozarządowym docieramy do wielu mieszkańców naszego województwa. Te organizacje to ważny pomost pomiędzy nami jako samorządem województwa, a Wami – mieszkańcami. Pokazujemy co nas łączy i wspólnie z wojewodą opolską chcemy zaprezentować nasz potencjał w czterech obszarach: zdrowiu, polityce społecznej, edukacji i bezpieczeństwie – wyjaśnił.

Jak dodał, spotkania te uruchomiły lawinę interakcji. – Dostajemy sporo maili z zapytaniem o możliwości wsparcia, współpracy. Cieszę się, że mieszkańcy tak licznie przychodzą, zadają nam ważne pytania i  możemy swobodnie porozmawiać – podkreślił marszałek.

Podobne odczucia po kilku spotkaniach z mieszkańcami ma Monika Jurek. – Każde dostarcza nam nowych wniosków, cieszy nas aktywność i frekwencja mieszkańców. Jestem otwarta na poznanie mieszkańców i chcę się wsłuchiwać w głos samorządowców. Chcę, aby urząd był otwarty, zarówno w sensie dosłownym, jak i w codziennym współdziałaniu – przekonywała.

Działacz kultury Józef Kaniowski prowadzi zespoły przy Miejskim Ośrodku Kultury w Głubczycach. – To m.in. Chór Feniks, nasze najstarsze Panie mają 80 lat. Muzycy cieszą się na występy, mają chęci i zapał. Jestem otwarty na współpracę z samorządem województwa, pomysłów nam nie brakuje – wyjaśnił animator kultury.

Aktywności nie brakuje także – co bardzo cieszy – wśród młodych ludzi. Licealistka Karolina Soczyńska wraz z rówieśnikami ze szkoły angażuje się w wiele akcji społecznych i charytatywnych. – Skupiamy się na działalności lokalnej. Wspieramy nasze schronisko „Przytulisko” i współpracujemy z lokalnymi firmami jak Mleczarnia w Głubczycach. Oczywiście jesteśmy otwarci w swoich inicjatywach na szkoły i podmioty spoza powiatu i województwa. Bierzemy udział w WOŚP czy Debatach Oksfordzkich. Młodzi ludzie są przyszłością i chcemy być aktywni – mówiła licealistka.

Z sali padały natomiast pytania o inwestycje drogowe, Marszałkowski Budżet Obywatelski czy zbiornik retencyjny we Włodzieninie.

kk

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy