#Opolskie20latwUE w Brzegu – padło tu wiele ważnych pytań

Pytania o drogi, ekologię, transport czy budowę profesjonalnej pływalni padały w trakcie brzeskiego spotkania mieszkańców z marszałkiem oraz wojewodą opolską. Trwa tour #Opolskie20latwUE. Dzisiaj swoje siły podczas spotkania połączyły władze samorządowe i reprezentantka rządu w województwie. 

Spotkanie w wyjątkowych wnętrzach

Zamek Piastów Śląskich udostępnił swoje wnętrza na spotkanie mieszkańców z marszałkiem Andrzejem Bułą oraz wojewodą opolską Moniką Jurek. Co warto podkreślić, wojewoda jest mieszkanką Brzegu, tym samym jeszcze bardziej podkreślała ciężar spotkania w rodzinnym mieście. – Brzeg to znajome mi miejsce. Nie ukrywam, że wymagania mieszkańców są duże. Z częścią osób znam się od wielu lat, a dziś spotykam się z nim już w nowej roli. Brzeg się zmienia, a dzieje się to dzięki funduszom unijnym. Widać zmiany w oświacie i ochronie zdrowia. Bez tych wszystkich dofinansowań powiat brzeski i nasze gminy nie miałyby szans na sprostanie oczekiwaniom mieszkańców – zaznaczała Monika Jurek.

Marszałek województwa Andrzej Buła dodaje, że spotkania z mieszkańcami, to często spotkania z tymi, którzy bardzo przyczyniają się do zmian w mieście. – Podobnie jak w innych powiatach w regionie brzeskim jesteśmy od początku tygodnia. Wcześniejsze spotkania, to rozmowy z tymi, którzy pracują na rzecz regionu. Warto przypomnieć, że w ostatnich latach na rozwój i to, żeby mieszkańcom żyło się lepiej przeznaczyliśmy z samorządu województwa opolskiego 300 milionów złotych. Chcemy kontynuacji w powiecie brzeskim głównie w obszarze rynku pracy, ochronie zdrowia, budowie dróg, edukacji społecznej czy wsparciu potrzebujących. Jesteśmy sprawdzonymi partnerami. To czwartkowe spotkanie z mieszkańcami wspólnie z wojewodą jest okazją do pokazania jak współpracujemy i co robimy dla mieszkańców. Mogą oni zobaczyć jak praca samorządowa i rządowa wpływa na ich życie – podkreślał marszałek Andrzej Buła.

Aktywna dyskusja – blisko trzy godziny rozmowy z mieszkańcami

Na spotkanie przyjechał m.in. strażak ochotnik z Lewina Brzeskiego Michał Rak. Interesują go projekty, z których mogą korzystać stowarzyszenia. – Często składamy wnioski m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska czy spółek skarbu państwa i różnych fundacji. Nie zawsze udaje się takie dofinansowanie otrzymać, ale zawsze warto próbować swoich sił. Nasza jednostka planuje zorganizować pokazy z udzielania pierwszej pomocy. Chcemy zaprezentować to naszym mieszkańcom. Spotykamy się z dziećmi w naszych przedszkolach i szkołach – mówił aktywny druh.

Problem związany z połączeniami kolejowymi zaakcentowała podczas spotkania mieszkanka pobliskiego Grodkowa Anna. – Zbierałam podpisy, aby nie likwidowano połączeń w naszej okolicy. Jestem zainteresowana konkretnymi rozwiązaniami. Jak mieszkańcy Grodkowa chcemy ułatwień, to jest nasza prośba– mówiła uczestniczka spotkania. Marszałek województwa opolskiego odpowiedział, że urząd marszałkowski dokłada pieniądze do PolRegio, dodatkowo kupowany jest nowoczesny tabor. Nie ma jednak wpływu na politykę kolejową.

O ochronę zabytków apelowała natomiast Magdalena Przysiężna – Pizarska, mieszkanka Brzegu, a jednocześnie archeolog. – Miejsce jest szczególne, bo to Brzeg. Cieszę się, że marszałek i wojewoda mają na sercu dziedzictwo i ochronę zabytków. Usłyszeliśmy, że będą dbać o ochronę zabytków, a dzięki temu nasze dzieci będą mogły cieszyć się z tego co nas otacza, a ma walor historyczny. Cieszę się z deklaracji, że wracamy do tego, że w każdym powiecie będzie konserwator zabytków – przekonywała.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy