Podwójna premiera w Muzeum Czynu Powstańczego

W środę, 29 listopada br., w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny miała miejsce podwójna premiera – nowa odsłona muzeum po remoncie oraz inauguracja wystawy pn. “Pomiędzy… historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach 1918–1922”.

Ostatnie dwa lata to duże inwestycje

Obecny na otwarciu wystawy wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca mówił o długo wyczekiwanym powrocie zwiedzających do tej placówki po dwóch latach dużych inwestycji. – Po prawie dwóch latach remontu w Muzeum Czynu Powstańczego możemy znów zaprosić mieszkańców regionu, w tym grupy dzieci i młodzieży, do odwiedzania tej niesamowitej instytucji, jedynego muzeum dokumentującego powstania śląskie w naszym regionie. Ostatnie dwa lata to duże inwestycje, nie tylko ta przepiękna wystawa, ale również termomodernizacja historycznego Domu Polskiego – mówił marszałek. – To ponad 5 milionów złotych przeznaczonych na to, aby w nowych warunkach i w odświeżonej scenerii można było zawitać do tego miejsca. Jednak to dopiero początek. Przed nami kolejny etap inwestycji w tym miejscu, łącznie przez najbliższe lata to muzeum zostanie przebudowane na Krainę Góry św. Anny, a koncepcja i projekt wykonawczy, który zostanie w przyszłym roku wykonany, opiewa na kwotę ponad 70 milionów złotych – zapowiadał Zbigniew Kubalańca.

Co znajdziemy na samej wystawie?

Sama wystawa, której premiera właśnie miała miejsce, poświęcona jest historii powstań śląskich, a o tym, co na niej znajdziemy, opowiadała zastępca kierownika Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny dr Katarzyna Szawan. – Na wystawie możemy zobaczyć zbiory Muzeum Czynu Powstańczego oraz Działu Historycznego Muzeum Śląska Opolskiego, ale także innych placówek muzealnych z regionu śląskiego. Wystawa podzielona jest na dwie części i przedstawia najważniejsze wydarzenia z historii Górnego Śląska, z lat 1918-1922, a także już w drugiej części opowiada o kwestii upamiętniania tych wydarzeń w kolejnych latach – informowała dr Katarzyna Szawan.

 

Przypomnijmy, iż zakończony remont placówki obejmował m.in. wykonanie nowej elewacji i termomodernizacji budynków, wymianę oświetlenia i modernizację ogrzewania oraz wentylacji. Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, będące oddziałem Muzeum Śląska Opolskiego, jest finansowane z budżetu Województwa Opolskiego.

tk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy