Opolską ginekologię czekają pozytywne zmiany na bloku operacyjnym

Ponad 5 mln złotych przekazał samorząd województwa opolskiego na kolejny ważny dla pacjentów projekt Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. To optymalizacja wykonywania zabiegów laparoskopowych, komfort pacjentów i lepsze wykorzystanie zasobów. 

Pieniądze przeznaczone są na pokrycie wkładu własnego do przebudowy Bloku Operacyjnego z Oddziałem Anestezjologii oraz dostawy i montażu aparatury medycznej. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia.

Przebudowa będzie polegała na dostosowaniu pomieszczeń po centralnej sterylizatorni, znajdujących się w obrębie obecnego bloku operacyjnego, na potrzeby sali endoskopowej. Przeniesienie tam sali endoskopowej zapewni większe bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu medycznego. Usytuowanie sal operacyjnych w jednej lokalizacji pozwoli racjonalnie gospodarować aparaturą i sprzętem medycznym, a także personelem.

To kolejny etap działań Klinicznego Centrum do zintegrowania w jednym miejscu kompleksowej opieki perinatalnej i poporodowej oraz opieki nad noworodkiem, co jest jednym z celów stawianych przed Centrum Zdrowia Prokreacyjnego, którego status Kliniczne Centrum otrzymało w 2022 roku. – Po raz kolejny dbamy, aby usługi medyczne były świadczone naszym pacjentom w jeszcze lepszy sposób. Przekazane pieniądze pochodzą z budżetu województwa i wraz z rządowym wsparciem blisko miliona złotych unowocześnią opolski szpital – mówiła Zuzanna Donath – Kasiura, wicemarszałek województwa.

Małgorzata Sobel, dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu wyjaśniła, że umowa z wykonawcą została podpisana 18 października, aktualnie trwają prace rozbiórkowe, a zakończenie inwestycji powinno nastąpić w I kwartale przyszłego roku. – W tym roku planujemy wydatkować 2,4 mln złotych, w kolejnym roku ponad 3,5 mln złotych. Sala operacyjna endoskopowa do tej pory znajdowała się w innej części szpitala, teraz będzie usytuowana na bloku operacyjnym, a sprzęt endoskopowy będzie optymalnie wykorzystywany w dwóch salach. Będzie to sprzęt laparoskopowy, histeroskopowy niezbędny do wykonywania operacji z ginekologii onkologicznej. Takie zabiegi są przeprowadzane w naszym Centrum codziennie – dodała.

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy