Oferta dla aktywnych seniorów

150 tysięcy złotych to oferta skierowana do opolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Każda z inicjatyw może liczyć na 5 tysięcy złotych. Poznaliśmy szczegóły programu, a już wkrótce czekamy na ciekawe i różnorodne pomysły.

W województwie opolskim działa 19 UTW. To wspaniała forma aktywizacji osób starszych. Tu mogą realizować swoje pasje i rozwijać talenty, poznawać się, zwiedzać, uczyć i korzystać z wielu form wsparcia. Wnioskodawcami inicjatyw mogą zostać grupy złożone z członków Uniwersytetów Trzeciego Wieku z terenu województwa opolskiego. Mogą to być m.in. warsztaty, szkolenia, wyjazdy, spotkania czy pokazy.

Dużo dzieje się m.in. w nyskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. – Prowadzimy 25 różnych form aktywności poprzez rękodzieło, malarstwo, zespół taneczny czy chór. W tym roku zaczęliśmy prowadzić kronikę filmową, która ukazuje się comiesięcznie od grudnia. Nasza działalność prezentujemy na youtube – wymienił Ryszard Olecki z UTW w Nysie. Jak dodaje, UTW ma wiele pomysłów na przyszłość. – Chcielibyśmy wzbogacić się w ramach naszej działalności o możliwość profesjonalnego nagrywania filmów i robienia zdjęć. Obecnie jest to oparte o prywatny sprzęt naszych członków – przyznał. W spotkaniach z innymi uniwersytetami, członek UTW z Nysy widzi wiele korzyści. – Takie spotkania nas inspirują. Każdy z UTW ma swoją specyfikę działalności. Dużo można skorzystać z doświadczeń innych, jeśli chodzi o współpracę z samorządami czy możliwości pozyskania dodatkowych członków – mówił.

Krystyna Tupko, przewodnicząca UTW w Krapkowicach zapewnia, że członkowie są bardzo aktywni. – Obecnie realizujemy projekty z gminą Krapkowice i Starostwem Powiatowym w Krapkowicach. Zależy nam też na korzystaniu z oferty urzędu marszałkowskiego. W tej chwili mamy w planach zadanie dotyczące nietrzymania moczu, wyjazdy do Filharmonii Opolskiej, równocześnie chcielibyśmy także włączyć naszych seniorów w ćwiczenia dna miednicy. Planujemy także jesienny Bal Seniora – wyjaśnia.

O tym, że samorząd województwa widzi w seniorach partnerów zapewnia wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. – Seniorzy to bardzo duża grupa. Ogromnie nas cieszy, że chcą być aktywni i realizować swoje pasje, spotykać się i poznawać nasz region – przyznaje. Ta aktywność, jak podkreśla wicemarszałek, przekłada się bezpośrednio na zdrowie i pozwala utrzymać dobrą formę. – Zdrowie to nie tylko to ciało fizyczne, ale to również nasz umysł i relacje społeczne. Aktywność seniorów to też wspaniały przykład dla nas wszystkich, także dla dzieci i młodzieży – dodała.

Marszałek Andrzej Buła zapewnia, że ta oferta to początek wielu wspólnych działań. –Chcielibyśmy dla naszych dziewiętnastu UTW stworzyć zaczątek pewnego programu, objąć wszystkich opieką i wspólnymi zadaniami. Zdecydowaliśmy, że stworzymy konkurs dla takiego operatora. Wyłonione zostało Opolskie Centrum Demokracji Lokalnej i to ono zrealizuje działanie pt. „Opolskie UTW” – wyjaśnił.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy