Festiwal Polskiej Piosenki na kartach wyjątkowej książki

W najbliższą środę 7 czerwca zapraszamy na spotkanie autorskie połączone z premierą ciekawej publikacji. Jej autor Jarosław Wasik kompleksowo przybliżył w niej historię, tło społeczne i kulturalne Krajowego Festiwali Polskiej Piosenki w Opolu.

Przed nami 60. KFPP, za okami słychać już próby artystów, za kilka dni Opole stanie się w barwną Stolicą Polskiej Piosenki. To idealny czas, aby zaprezentować i promować książkę „Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu. Przemiany, wyobrażenia, rzeczywistość”, na kartach której zawiera wiele interesujących faktów, badań i ciekawostek widzianych oczami autora, który z muzyką związany jest niemal całe życie.

– Książka ta to kompendium wiedzy o Festiwalu Opolskim, ale też praca doktorska dr Jarosława Wasika. Od samego początku zarząd województwa opolskiego entuzjastycznie zareagował na to, aby publikacja znalazła się wśród innych wydawnictw WBP. Biblioteka otrzymała dotację 20 tysięcy złotych, za co udało jej się wydać książkę w  nakładzie 500 egzemplarzy. To wyjątkowa pozycja, nikt do tej pory nie zrobił tak kompleksowego opracowania. To nie tylko wspomnienia, mniej lub bardziej wiarygodne, ale też część badawcza. Całe województwo jest odbierane przez pryzmat tego wydarzenia – mówił wicemarszałek Zbigniew Kubalańca.

Potwierdza to sam autor. – Dziękuję za pomoc w wydaniu mojej publikacji. Zajmuję się historią KFPP i wiem to na pewno, że Festiwal to nie samo miasto, to cały region. Pisząc książkę sprawdziłem bardzo wiele badań i gdy pytamy o Opole, ale też Opolszczyznę, wtedy zazwyczaj padają skojarzenia – muzyka, festiwal, piosenka. Zdarzają się też mylne, jak np. Bursztynowy Słowik albo morze, ale to wskazywało bardzo niewielu – wyjaśnił Jarosław Wasik. Jak dodał, publikacja jest podzielona na trzy części. – Pierwsza dotyczy samego Festiwalu, ale też uczestnictwa w kulturze i codzienności. Skoncentrowałem się na dwóch najważniejszych koncertach konkursowych – premier i debiutów. To ważne koncerty, które przez lata kreowały nowe trendy w polskiej muzyce. Pokazałem też festiwale do 1989 roku i po 1989 roku. Wtedy Polska się zmieniła, zaczęły pojawiać się firmy fonograficzne i kompletnie nowi wykonawcy. Drugi rozdział to część badawcza. Skupiłem się na rozpoznawalności wykonawców, konferansjerów i wpływ festiwalu na różne sfery życia Polaków – m.in. na gust muzyczny, modę czy nawet makeup. Trzecia część dotyczy Opola i regionu i wpływu wydarzenia na życie. Warto podkreślić, że wiele nazw na Opolszczyźnie nawiązuje do muzyk, chociażby Wodna Nuta czy Hotel Festiwal – przyznał.

Jarosław Wasik podkreślił, że Festiwal to doskonała marka i możliwość promocji miasta i regionu. – Myślę, że nasz region i miasto mają szczęście. Mamy bardzo przyjemne skojarzenie. Musimy tylko pielęgnować ten brand. Miasta walczą o hasła, a Stolica Polskiej Piosenki to hasło naturalne – mówił.

Na spotkanie z autorem zaprosił dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Tadeusz Chrobak. – Nasza Biblioteka ma jeden ważny dział „Dokumenty Życia Społecznego”, gdzie staramy się dokumentować historycznie dla potomnych. To nie wydawnictwo tylko na dzień dzisiejszy, ale za wiele lat też będzie można spojrzeć na festiwal. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorem 7 czerwca na godzinę 17 do ogrodu WBP – zachęcał.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy