Koncerty europejskie 2023

Zgodnie z wieloletnią tradycją Biuro Województwa Opolskiego w Moguncji zorganizowało, w ramach Tygodnia Europejskiego 2023, dwa koncerty z udziałem opolskich muzyków, które miały miejsce w Nadrenii-Palatynacie, naszym regionie partnerskim w Niemczech.

Pierwszy koncert odbył się 6 maja w miejscowości Niederbachheim, w uroczym kościele ewangelickim należącym do Parafii  Dachsenhausen-Niederbachheim, a drugi,  dzień później,  w przepięknym kościele katolickim Welschnonnenkirche w Trewirze. Koncerty, które odbyły się pod hasłem „Otwieramy swe serca dla pokoju na świecie i miłości” zgromadziły licznych miłośników muzyki klasycznej. Podczas koncertów została zorganizowana zbiórka pieniędzy, która w całości została przekazana na konto Caritas Niemcy – Pomoc dla Ukrainy.

W tym roku Opolskie reprezentował kwartet saksofonowy Regaderas z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu w składzie: Aleksandra Ryszka (saksofon altowy), Marta Pawleta (saksofon tenorowy), Laura Mijal (saksofon barytonowy) oraz Szymon Bich (saksofon sopranowy). Młodzi muzycy są uczniami klasy saksofonu Jacka Hornika oraz Jana Swatona, który opracował muzyczny program koncertów oraz zadbał o znakomitą i ostateczną realizację koncertów.   Koncerty były wspaniałą muzyczną podróżą po świecie, obejmującą m.in. klimaty latynoskie, węgierskie i greckie.  W programach koncertów znalazły się utwory takich kompozytorów jak Guillermo Lago, Jean-Baptiste Singelée, Eric Whitacre, Lino Florenzo, Pedro Iturralde, George Gershwin czy też Henry Mancini.

Podczas koncertu w Niederbachheim gości pozdrowił Matthias Schaefer – przewodniczący Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Koblencji oraz jednocześnie wójt gminy Dachsenhausen. W Trewirze koncert uroczyście otworzył  Anton Viktor Wyrobisch – przewodniczący  Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Trewirze.

Koncerty zostały sfinansowane przez Kancelarię Kraju Związkowego Nadrenii-Palatynatu, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego oraz Towarzystwa Niemiecko-Polskie w Trewirze oraz Koblencji. Szczególne podziękowania należą się również dyrekcji PSM im. Fryderyka Chopina w Opolu za bezinteresowne wsparcie promocji naszego regionu i kultury polskiej za granicami naszego kraju.

PŁ-BWO

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy