Umowa na wsparcie modernizacji Toropolu już podpisana

Termomodernizacja lodowiska „Toropol” oraz Liceum Ogólnokształcące nr 9 w Opolu coraz bliżej. Będzie możliwa dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego z funduszy unijnych REACT-EU. Dofinansowanie wyniesie prawie 6 milionów złotych. Niedawno podpisano umowę z Miastem Opole.

Lodowisko Toropol, choć oblegane i bardzo popularne wśród mieszkańców, wyglądem cały czas przypomina czasy PRL-u. To właśnie z uwagi na stan obiektu zdecydowano o wsparciu jego termomodernizacji z unijnych funduszy, będących w gestii samorządu województwa. Jak mówi wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca, dofinansowanie unijne jest wynikiem prośby, z jaką władze miasta zwróciły się do władz regionu. – To kolejna pomoc, jakiej udzielamy ze strony urzędu marszałkowskiego. Kilka miesięcy temu mówiliśmy o tym, że ten obiekt, jeden z najważniejszych obiektów sportowych w Opolu, może być zmodernizowany dzięki pomocy samorządu województwa. Dziś ta umowa z miastem jest podpisana – mówi Zbigniew Kubalańca i dodaje, że będzie to kompleksowa termomodernizacja, łącznie z wymianą stolarki, ogrzewania i z fotowoltaiką.

Pieniądze  – niemal 6 milionów złotych – pochodzą ze specjalnego programu REACT-EU, który zasilił Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz Europejski Fundusz Społeczny w ramach przeciwdziałania skutkom pandemii. Z puli tych pieniędzy miasto przeprowadzi także termomodernizację Liceum Ogólnokształcącego nr 9. Prace powinny zostać zakończone do końca 2023 roku.

Wicemarszałek dodaje, że nie jest to jedyna pomoc samorządu województwa dla Opola w sferze sportu. – Prezydent zwrócił się z prośbą o przekazanie środków na modernizację pływalni „Wodna Nuta”, dziś kwota 350 tysięcy jest w naszym budżecie na ten cel zapisana. Jest też przewidziana kwota na przygotowanie dokumentacji projektowej nowej hali lekkoatletycznej, obiektu sportowego, jakiego w Opolu jeszcze nie ma – informuje Zbigniew Kubalańca i dodaje, że opolscy radni województwa zawsze chętnie włączają się we wszelkie inicjatywy, dotyczące inwestycji, zwłaszcza w sferze sportu, które do władz regionu kieruje prezydent miasta.

Janusz Trzepizur, radny województwa opolskiego podkreśla, że miasto ma już wiele wyremontowanych, bądź nowych obiektów sportowych. – A Toropol to  historyczne miejsce. Jedyne kryte lodowisko w mieście, a korzystają z niego zarówno mieszkańcy Opola, jak i całego województwa. Powódź z 1997 roku zniszczyła ten obiekt w znacznym stopniu, wtedy miał też miejsce duży remont. Dziś zauważamy konieczność prac przy elewacji. A obiektów sportowych, które czekają na swoją kolej, jest jeszcze wiele i mamy nadzieję, że z nowej perspektywy będzie je można wspierać – zaznacza Janusz Trzepizur.

Radny Opola Tomasz Kaliszan mówi zaś o synergii działań, jaką w tym przypadku proponuje urząd marszałkowski  prezydentowi miasta.  – Dziękujemy za tę pomoc. Jednym z efektów tego projektu będzie efekt ekologiczny, co też jest niezwykle ważne> Mamy nadzieję, ze po tej termomodernizacji Toropol będzie chlubą miasta Opola – dodaje.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy