Przedsiębiorco – skorzystaj z oferty wsparcia

Ponad 966 mln euro m.in. na wsparcie gospodarki w nowej perspektywie unijnej to ogrom szans. W Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki trwają pierwsze nabory. Ci, którzy już skorzystali, zachęcają debiutantów w sięganiu po pieniądze unijne.

Oferta jest naprawdę bogata. Nowa perspektywa stawia na badania i rozwój czyli tworzenie centrów badań i rozwoju, wdrażanie nowych technologii, kształcenie zawodowe i ustawiczne. Opolskie firmy z coraz większą śmiałością korzystają z tych możliwości.

Jedni już skorzystali, przed innymi stoją szanse

Spotkanie informacyjne, połączone z debatą odbyło się w Kamieniu Śląskim w Karolinka Golf Park. –Wspólnie z marszałkiem serdecznie zachęcamy do korzystania z funduszy unijnych. Sami również rozglądamy się za takimi możliwościami. Pole golfowe i cały ten obiekt służy nie tylko walorom sportowym, zdrowotnym i estetycznym, ale także temu, aby efektywnie rozwijać biznesy naszych członków związku – przyznał Adam Leszkiewicz, przedsiębiorca, prezes Opolskiego Klubu Golfowego. Jak podkreślił, szczególnie cieszy obecność małych przedsiębiorców. – Nie każdy ma świadomość, jakie są możliwości. Ważne, że poszerza się grono informacji na ten temat, a być może za chwilę beneficjentów – mówił.

Marszałek Andrzej Buła poza przedstawieniem konkretnej oferty, liczy na opinie i pomysły przedsiębiorców. –  Możemy już konkretnie pokazać ogłoszone konkursy, będziemy mieli pieniądze na podnoszenie kwalifikacji. Zależy nam na odpowiedzialności społecznej biznesu. Chcemy, aby jak najwięcej uczniów ponadpodstawowych szkół zawodowych poznało opolskie firmy, odbyło tam staże, praktyki. Jeśli zobaczą, że to są firmy innowacyjne i ciekawe, szczęścia zawodowego nie będą szukać poza Opolszczyzną. Łączymy tu potencjały Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki i Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji – wyjaśnił. Ciekawą ofertą jest m.in. możliwość dofinasowania studiów podyplomowych na poziomie 9,5 tys. złotych. To bardzo motywujące – wiąże pracownika z przedsiębiorstwem i szefem, daje szanse awansu wewnętrznego i mobilizuje innych pracowników.

Nabory już trwają

– Przeszliśmy od słów do czynów. Już ogłosiliśmy nabór na innowacje. Nowa perspektywa to też zmiany. Przechodzimy na bardziej przyjazne nabory elektroniczne. Co ważne, wsparcie inwestycyjne w nowym okresie mogą uzyskać tylko małe i średnie firmy. Duże, tylko wyłącznie z programu krajowego. Mniej jest też środków dotacyjnych. Będziemy wspierać także nowe firmy, powstałe do 24 miesięcy i te zlokalizowane na terenie powiatów przygranicznych: nyskiego, prudnickiego i głubczyckiego – mówił. Przedsiębiorcy mogą liczyć też na atrakcyjne pożyczki. – Będzie to kwota 2-krotnie wyższa niż dotychczas. Jako OCRG podpiszemy umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który wyłoni pośredników, którzy będą udzielać firmom korzystnych pożyczek – wyjaśnił.

Skorzystali – zachwalają

Firma Samet oferuje usługi zdrowotne. – Stawiamy na szkolenie personelu, co przekłada się na jakość i zasięg usług. Nasi prasownicy szkolili się z umiejętności miękkich m.in. obsługi pacjentów, kursów zawodowych z różnych dziedzin rehabilitacji – zachwalała Joanna Łada.

Jerzy Rurynkiewicz, właściciel przedsiębiorstwa Pakcer zajmującego się produkcją opakowań z tektury falistej nie wyobraża sobie prowadzenia biznesu bez ciągłych udoskonaleń. – Prowadzimy produkcję w sposób maksymalnie ekologiczny, używamy komponentów spełniających te normy.

Wymusza to od nas podjęcie działań. Aby coś było ekologiczne, a zastosowane materiały pomocnicze bezpieczne, musi być przebadane i udoskonalone. Nie można myśleć w kategorii „jakiś tam karton”. Zastosowanie technologii jest bardzo szerokie – to powstanie nowych produktów czy zastosowanie różnorodnych materiałów. Nowa perspektywa na może bardzo pomóc we wdrażaniu takich nowych produktów oraz udoskonalania produkcji. szczególnie w procesie zastępowania pracy ludzkiej, która jest coraz droższa – wyjaśnił.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy