OCRG startuje z naborami – na początek innowacje

Nabór 1.1, czyli wsparcie projektów innowacyjnych przedsiębiorców, otwiera nową perspektywę Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027. Propozycja Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki to jednocześnie pierwszy w Polsce nabór z programów regionalnych. Wnioski będą przyjmowane wyłącznie elektronicznie.

O nowej perspektywie, jak podkreślił członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, komunikujemy od kilku miesięcy. – Bardzo nam zależy, aby nasze przedsiębiorstwa były innowacyjne, opracowywały nowe technologie i produkty, a do tego potrzebny jest pieniądz. Zawsze powtarzam, że w tej sferze pieniądze publiczne są jak najbardziej właściwe. To obszar wiążący się z dużym ryzykiem i dużymi kosztami. Nie każdego przedsiębiorcę na to stać. Wspierać będziemy projekty od 300 tysięcy do mln złotych. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy są dla nas niezwykle istotni. Kwestie gospodarcze regionu są dla nas ważne, jednak oprócz aspektu symbolicznego istotne są oczywiście namacalne kwoty, a te – jestem przekonany – będą potężnym zastrzykiem finansowym w tym trudnym dla prowadzących działalność gospodarczą czasie – mówił.

Tomasz Hanzel, dyrektor OCRG wyjaśnia, że to jeden z niewielu naborów w formule bezzwrotnej dotacji. – To pewna charakterystyka nowego okresu programowania, że w coraz to większym stopniu środki będą zwrotne. Warto skorzystać z tego naboru, przeznaczamy na niego 20 mln złotych – zachęcał. Jak dodał, jego istotą jest prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, zakupy sprzętów to tylko element dodatkowy. – Chcemy, aby firmy stworzyły trwałą szansę i przewagę konkurencyjną na przyszłość. W tej perspektywie na same innowacjach mamy 60 mln złotych. Jeszcze w marcu przyjmować będziemy projekty własne. Tu trzeba podkreślić, że jako OCRG jesteśmy nie tylko Instytucją Pośredniczącą prowadzącą nabory zewnętrzne. Sami także będziemy realizatorami projektów wspierających naszych opolskich przedsiębiorców – wyjaśnił.

W ramach Funduszy Europejskich dla Opolskiego 2021-2027 do rozdysponowania jest 966,5 mln euro, z czego aż 881,7 mln euro przewidziano na dotacje w ramach wsparcia bezzwrotnego, a 84,8 mln euro udzielane w ramach instrumentów finansowych zwrotnych, jakimi są preferencyjne pożyczki. Warto podkreślić, że kwota jaką Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki jako Instytucja Pośrednicząca dysponuje, to 600 mln zł.

– Kontynuujemy wsparcie innowacji w regionie, wykorzystując nabyte doświadczenie w tym obszarze dzięki zrealizowanym projektom z poprzedniego okresu programowania. Udoskonaliliśmy procedury, tak by ułatwić cały proces pozyskania pieniędzy, dlatego teraz beneficjenci składają tylko i wyłącznie wniosek bez zbędnych formalności, a dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu, konieczne będzie uzupełnienie dalszych załączników. Całość też została w pełni zdygitalizowana i włącznie z podpisami odbywać się poprzez system informatyczny – dodał Tomasz Hanzel.

Innowacje są wspierane już od wielu lat. – W perspektywie 2014-2020 podpisaliśmy łącznie 95 umów z przedsiębiorcami na łączną kwotę 217 mln złotych. Powstały działy badawczo – rozwojowe, wspierające powstanie nowych produktów i usług – wyliczył Michał Durzyński, wicedyrektor OCRG.

Ogłoszony w poniedziałek nabór na Działanie 1.1.  Prace B+R i infrastruktura w MŚP przeznaczony jest dla małych i średnich przedsiębiorstw z terenu województwa opolskiego, ujętych w tzw. specjalizacji inteligentnej województwa opolskiego. Przewidziany zakres wsparcia to infrastruktura i prace badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw, w tym projekty kompleksowe wraz z wdrożeniem przeprowadzonych badań. Do rozdysponowania jest 20 mln zł, a termin naboru kończy się 21.04.2023 roku. Wnioskodawca powinien prowadzić działalność gospodarczą na terenie województwa opolskiego, co oznacza, że w naszym regionie usytuowana musi być główna siedziba, oddział lub miejsce prowadzenia działalności. Szczegóły na temat naboru można znaleźć pod adresem: https://rpo.opolskie.pl/?p=48580

kk/ na podstawie materiału OCRG

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy