Łączy nas historia i wieloletnia przyjaźń

– Nasze partnerstwo jest wartością zapisaną w naszych sercach i głęboko osadzoną w naszej historii – mówiła w Székesfehérvár, podczas dorocznych obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. W uroczystościach brali udział także radni naszego województwa.

Przypomnijmy – w marcu 2007 roku parlamenty Węgier i Polski uznały dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.  Co roku ten dzień był obchodzony bardzo uroczyście, wspólnie z naszymi partnerami z Komitatu Fejer. Zawsze odbywały się dwustronne spotkania, koncerty, imprezy. W ostatnich latach było nieco inaczej, pandemia nie pozwalała na bezpośrednie spotkania. W tym roku powrócono do tradycji.

Partnerstwo obydwu regionów trwa już ponad 20 lat. Zawsze towarzyszył mu dobry i serdeczny klimat. Wiele było kontaktów w sferze gospodarki (m.in. dwustronnych spotkań przedsiębiorców),  naszego funkcjonowania w Unii Europejskiej, edukacji. Ważną sferą współpracy jest i była kultura.

Tegoroczne obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej rozpoczął wieczór, poświęcony pamięci Janusza Ireneusza Wójcika, jednego z ambasadorów tej współpracy, zawsze niezwykle zaangażowanego w rozwój tych kontaktów. Kilka lat temu samorząd węgierskiego miasta Székesfehérvár przyznał mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. We współpracę z Węgrami  angażował się od wielu lat, popularyzując m.in. wspólne polsko-węgierskie wątki historyczne. Teraz m.in. promowano tomik poezji Zoltana Bobory, poświęconego Januszowi Wójcikowi.

Oficjalne uroczystości odbyły się  na placu Jávora Ottó, gdzie pod Krzyżem Katyńskim delegacje województwa opolskiego i Opola, wraz z przedstawicielami miejscowych władz, złożyły kwiaty i otwarta została wystawa plenerowa na temat dziedzictwa UNESCO w Polsce. Uroczystości uświetnili swoim występem młodzi muzycy z opolskiej szkoły muzycznej.

Przemawiając podczas tych uroczystości wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura podkreślała trudne doświadczenia ostatnich lat, które są naszym udziałem sprawiają, że na nowo uświadamiamy sobie, jak wielką i ważną wartością są partnerstwa miedzy regionami i krajami. – Czasy kryzysów w jakich żyjemy – pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja,  kryzys energetyczny i  ekologiczny przypomniały nam o fundamentach naszego człowieczeństwa.  Pokazały, że zarówno relacje międzyludzkie,  jak i przyjaźń międzyregionalna mogą być wystawione na różne próby. W tych trudnych czasach ważne jest, abyśmy się jednoczyli i nie pozwolili zewnętrznym okolicznościom osłabić naszych cennych, ponad dwudziestoletnich relacji – mówiła wicemarszałek.

Uroczystym obchodom towarzyszyły także rozmowy dwustronne o rozwoju dalszych kontaktów, Opolanie odwiedzili również szkołę podstawową, współpracującą z jedną z brzeskich podstawówek. Wszyscy uczestnicy wizyty podkreślali wyjątkową serdeczność i otwartość gospodarzy, którzy na każdym kroku podkreślali prawdziwe więzy przyjaźni, łączące Polaków i Węgrów.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy