Z pasją do pasji

Ich pasją jest m.in. taniec, muzyka, informatyka, robotyka, chemia czy literatura. Marzą o studiach i pogłębianiu swoich zainteresowań. Stypendia marszałka dla wielu młodych osób, to możliwość rozwinięcia skrzydeł. 300 uczniów regularnie przez 10 miesięcy będzie otrzymywało pieniądze.

Stypendium z funduszy unijnych “Wspieramy najlepszych” udzielane jest już od 14 lat. Do tej pory skorzystało z niego 3115 osób, które otrzymało łącznie ponad 10 milionów złotych. Doceniani są uczniowie, którzy nie tylko mają wysokie średnie, ale uczestniczą w różnych olimpiadach i zajęciach.

– Zainteresowanie stypendium jest bardzo  duże. W tym roku złożono 600 wniosków, połowa z nich została zatwierdzona. Uczeń otrzymuje przez dziesięć miesięcy po 300 złotych. Pieniądze może wydać dobrowolnie i nie musi z tego się rozliczać. Bardzo często młodzi kupują sobie sprzęt, bądź opłacają wyjazdy – mówi Monika Jurek, dyrektor departamentu edukacji i rynku pracy urzędu marszałkowskiego.

O tym, że przyznane pieniądze pomogą w wyjazdach na turnieje, opowiada Anna Jonca ze Strzelec Opolskich. – Interesuję się tańcem towarzyskim. Pieniądze pomogą mi na sfinansowanie treningów. W tym roku mam maturę. Chcę połączyć udział w turniejach z przygotowaniem do egzaminu dojrzałości. Pieniądze pomagają i pozwalają realizować pasje – mówi Anna Jonca.

Michał Szenderowski uczy się w nyskim „Carolinum”. Interesuje się przedmiotami ścisłymi. – Warto szukać swoich pasji i uczestniczyć w różnych dodatkowych kursach poza szkołą. Marząc o dobrych studiach powinniśmy się rozwijać i zdobywać wiedzę. Będę walczyć o indeks na Politechnice Wrocławskiej – mówi Michał Szenderowski.

Wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura, która wręczała stypendia podkreśla, że otrzymują je uczniowie, którym zależy i chcą pogłębiać swoją wiedzę. – Jesteśmy przekonani, że bardzo dobrze wydajemy unijne fundusze. To właśnie dzięki nim mamy możliwość wypłacania tych pieniędzy młodym ludziom. Młodzież rozwija swoje zdolności i umiejętności. Chcemy, aby w naszym województwie widzieli potencjał do rozwoju. Zachęcamy ich, aby tutaj się kształcili, realizowali swoje marzenia, a w przyszłości pracowali – mówi wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura.

A lista wszystkich stypendystów tutaj .

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy