Młodzi ludzie z POWER-em

Niemal 2 200 osób w naszym regionie rozpoczęło działalność gospodarczą dzięki dotacjom z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Dziś Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu podsumował efekty programu. Spotkanie pozwoliło też na wymianę doświadczeń pomiędzy młodymi przedsiębiorcami.

Jak informuje dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Maciej Kalski, PO WER pozwolił na udzielenie niemal 2200 dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej w województwie opolskim. – Młodzi mieszkańcy naszego regionu do 29 roku życia, którzy postanowili tutaj zostać, mieszkać, założyć swoje biznesy, mieli możliwość otrzymania wsparcia ze środków europejskich – informował. „Opolskie dotacje z PO WERem” oferowały bezzwrotne wsparcie finansowe na rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej oraz fachową pomoc szkoleniowo-doradczą młodym ludziom, przede wszystkim bezrobotnym  lub biernym zawodowo, także tym, którzy stracili prace na skutek pandemii COVID-19. W ramach projektu można było otrzymać dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także wsparcie pomostowe przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności.

– PO WER to siła, energia, ale również pomysły na firmy, aby młodzi ludzie mogli tutaj, w naszym regionie wykorzystać swój potencjał, mogli dać sobie pracę, mogli zatrudniać innych – mówi wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura .

W konferencji uczestniczyło około 50 przedsiębiorców, którym takie firmy udało się założyć. Spotkanie było okazją do złożenia im gratulacji, a także poznania ich doświadczeń w tworzeniu własnych biznesów.

Jedną z beneficjentek programu jest Klaudia Magdalena Dziaduch, dietetyk kliniczny. Swoją firmę założyła w Skarbimierzu. – Projekt pomógł mi rozwinąć skrzydła. Myślę, że gdyby nie projekt, moja firma by nie ruszyła, ponieważ zawód dietetyka nie jest na tyle rozpowszechniony wśród ludzi, żeby wiedzieli dokładni, czym zajmuje się dietetyk kliniczny – opowiada podkreślając, że to nie tylko odchudzanie, a o wiele więcej.  Wsparcie projektu pomogło pani Klaudii kupić sprzęt medyczny dobrej jakości już na starcie. Marcin Ludwa  z Głuchołaz dotację otrzymał w czerwcu ubiegłego roku, a w lipcu już rozpoczął działalność. Otworzył centrum krioterapii, czyli firmę, w której klient może poprawić swoją kondycję fizyczną. – Chciałem  od początku zacząć działalność na pełnych obrotach. I to miejsce się fajnie sprawdziło, jest zapotrzebowanie – cieszy się mówiąc, że ma klientów z Prudnika, Nysy czy Głuchołaz, przyjeżdżają także z Czech.

Podczas konferencji podsumowano program, ale młodzi przedsiębiorcy dowiedzieli się także, na jaką pomoc z funduszy unijnych i krajowych będą mogli liczyć w nowej perspektywie finansowej. Oferty przedstawiły zarówno powiatowe urzędy pracy, jak i Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.

vr

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy